| Goldenbulle7 a întrebat:

De cateva zile, tusesc incontinuu, in special seara. E o tuse fara mucozitati, ca si cum imi vine sa ma inec si din cauza asta tusesc. Parca m-ar gadila in gat. Imi puteti recomanda ceva sa imi treaca? De doua saptamani inca nu mi-a trecut intreaga raceala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pune 1 lingurita de OTET de MERE (Apple cider vinergar) intr-un pahar cu apa (150ml) si be-al de 2-3 ori pe zi, intre mese.
Otetul de mere distruge bacteria din gat si trahee, linisteste tusea si o elimina.
Am trecut prn aceeasi problema, dupa o raceala am ramas cu o tuse seaca care nu voia sa traca nici cu antibiotic. Dupa 4 luni de tuse, un naturopat mi-a recomandat otetul de mere si a dat rezultate imediat. S-a observat o imbunatatire chiar dupa primele 24 de ore si intr-o sataman, deja nu mai tuseam deloc.

Atentie! A nu se bea OTET ALIMENTAR ca -i produs chimic si nu are nici un efect asupra sanatatii.
Otetul de mere este organic, produs din mere (fructe) si contine peptina, de aceea functioneaza.

| Bizon95 a răspuns (pentru Violleta2022):

LIKE LIKE LIKE LIKE LIKE!
TPU nu mai permite evaluarea unui raspuns dupa ce a primit funda, si imi pare rau ca nu pot sa evaluez ca inteligent si folositor... CHIAR MERITI!winking

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Tusea poate persista pana la 3 saptamani cand e vorba de o raceala.
Ceiut cald seara cu miere si lamaie si eventual 3-4 decasept pe zi cu albastru de metil si intr-o saptamana ar trebui sa fie totul ok.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......en-p302116

| aimullah123 a răspuns:

Deoarece dupa doua saptamani nu ti-a trecut iti recomand sa mergi la medic.
E foarte important pentru cat trebuie sa stie ce ai ca sa iti dea tratamentul potrivit. Noi aici nu stim exact ce ai tu.
E altceva cand te vede medicul. Pana atunci incearca sa nu iei asa orice pastila de capul tau.
winking