| alexa92 a întrebat:

Sunt studenta anul I la Universitatea Bucuresti. As dori sa stiu, in caz ca este cineva la aceasta Universitate ( indiferent de facultate), daca are idee daca as avea sansa sa primesc bursa de studiu, in conditiile in care sunt a 27a pe lista la buget ( din 30 de locuri) si am media 9.50? Dau funda si vot.

3 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Depinde de cat de multe burse se ofera anul acesta, de banii de care dispune rectoratul si de suna alocata anului I pentru facultatea la care esti tu!

| Bobbb a răspuns:

Bursa primesti dupa prima sesiune. cand vei cumula niste credite, deci trebuie note buna sa ai parte de bursa, nu ai note bune nu primesti bursa e simplu... nu conteaza pe ce loc esti... si chiar daca ar fi cum zici tu ti se pare ca 27/30 e chiar prea bine? era altceva daca ziceai 7/30winking si depinde si de facultate. la universitati nu toate facultatile primesc burse tongue

| alexa92 explică (pentru Bobbb):

Nu stiu de unde ai inteles tu ca am zis 27/30 ca si cum ar fi un lucru bun. Am spus-o exact invers, tocmai ca sunt sanse mici. Apoi, bursa primesti inca din primul semestru, pe baza mediei de admitere, cel putin cand vine vorba de Universitatea Bucuresti. Si locul conteaza destul de mult, avand in vedere ca dupa bugetul lor, se face numarul de burse si daca au doar 26 sa zicem, clar nu ajunge la al 27lea, indiferent ca ala are media 9.50 sau 8. Speram totusi ca vor raspunde cei care au habar, nu cei care isi dau cu parerea doar sa se afle in treaba.