| amy10 a întrebat:

care imi poate zice si mie Teorema lui Pitagora? ex: cateta la patrat este...

Răspuns Câştigător
| 0PopaPorno a răspuns:

Cateta la patrat este egala cu ipotenuza la patrat minus cealalta cateta la patrat!
Sau : Ipotenuza la patrat este egala cu cateta la patrat plus cealalta cateta la patrat!winking

6 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Suma patratelor catetelor este egala cu patratul ipotenuzei.

| cristianorudi7 a răspuns:

în orice triunghi dreptunghic, suma pătratelor catetelor este egală cu pătratul ipotenuzei

a la a 2 plus b la a 2 egal cu c la a 2

funda

| ʌɲɗɾєɱʌɾɣ a răspuns:

TEOREMA LUI PITAGORA: cateta la patrat + cateta la patrat = ipotenuza la patrat

| Player54 a răspuns:

Cateta opusa supra cateta alaturata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor...

| GodOfWarBluRay264x a răspuns:

Ipotenuza la patrat=cateta la patrat + cateta la parat.la 90 de grade poti face tp