| Dumitrescu_Răzvan_1995 a întrebat:

Termina-tu-se-va-ntr-o`nalta
E un singur guvant?
E corect scris?
E singurul cuvant care are 5 cratime si un apostrof?
EXISTA?
Ajutati-ma va rog dau funda!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Recomandarile ortografice actuale nu dau solutii pentru scrierea limbii populare vorbite. Fara a pretinde ca am un ascutit simt al limbii romane, cred ca se scrie corect asa : "terminatu'se-va 'ntr-o 'nalta "(cu spatiu intre cele 3 grupuri, nu legat!).
Sunt mai multe cuvinte care redau o pronuntie populara in 3 cuvinte.

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Prima cratima este incorecta, acolo este un singur cuvant. In rest nu stiu sa iti raspund.