| Sisiwieuc9 a întrebat:

Știe cineva ce au făcut românii lui Vlad Dracul mai exact la Bătălia de la Varna? Dar cu surse va rog. Am văzut mulți unguri pe Quora susținând ca romanii au trădat oastea lui Iancu de Hunedoara, dar eu nu am găsit nimic despre acest lucru.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Numai aiureli hunguresti spui pe aici. In epoca, pana pe la 1440 toate documentele scriu despre Iancu de Hunedoara ca se numeste Iancu Romanul ( Johannes Valachus sau Johannes Olahus ). Tatal lui se numea Voicu. Si sa nu uitam ca romanul a pus opinca pe Parlamentul de la Budapesta. Hungurul, nu.

| Brizbriz a răspuns:

Deci, daca e pe quora e litera de evanghelie?!?
nu stiu nimic de batalia aia, dar nu vad nici un Vlad Dracu' nici in romana nici in engleza
https://ro.wikipedia.org/wiki/B%C4%83t%C4%83lia_de_la_Varna
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Varna
deci, in ce sens au tradat NUMAI oastea lu' ala, si nu si pe ceilalti?!?
ca vad ca era si armata Poloniei pe acolo

| Salontanul a răspuns (pentru Brizbriz):

Asta-i rezultatul propagandei hunguresti care falsifica toata istoria Romaniei.

| Sisiwieuc9 explică (pentru Brizbriz):

Nup, dar am vazut ca ungurii au spus foarte insistent si mult acest lucru. Eu nici nu știu încă dacă Vlad Dracul, adică trupele lui, au participat efectiv la batalie sau doar la Campania cea Lunga.

| Brizbriz a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Tocmai, ca acolo scrie armata Ungariei si a Poloniei, iar Iancu' ala suna a roman, dar era cu armata Ungariei

Răspuns utilizator avertizat