| Marius5638 a întrebat:

Imi asculta si mie cineva povestea?! Va rog! Ce ati face daca ati fi in locul meu? Povestea mea: am terminat liceul anul asta, adica am luat bac-ul, si vreau sa dau la politie la campina, pentru asta trebuie sa invat gramatica romana, engleza, nu e problema asta, problema e timpul, fac mereu treaba, si cea mai mare problema:"tata", il urasc, nu il suport, imi vine sa vomit cand il vad, nu vorbesc cu el. Abia astept sa plec din casa asta, nu mai suport nimic, imi vine sa ma omor(ar fi o solutie). Acum, eu nemaisuportand aceasta familie, vreau sa plec mai repede, pentru ca asta am asteptat de la 12 ani. Deci va trebui sa muncesc, si ma gandeam sa ma duc pe la mare, litoral, ca ajutor de ospatar(ceva de genu), ce ziceti? Sau sa mai astept 3 luni pana in octombrie cand plec la politie, chiar daca nu se stie daca intru pentru ca nu am timp de invatat. Eu daca ma duc sa zicem sa muncesc pe la mare, cu banii stransi as vrea sa plec in Anglia, pentru a imi indeplini marele vis,(politia fiind doar o alternativa). Si acolo va trebui sa muncesc, nu stiu, poate prin vreun depozit, habar nu am. Apropo, sunt serioase anunturile alea de pe net cu oferte de angajare in strainatate? dar si in tara?
Acum o alta "problema" e iubita mea, pe care o iubesc enorm si plecand in afara, as fi la distanta de ea pana cand ne-am muta impreuna, si voi muri de dorul ei si de frica sa nu isi gaseasca pe altcineva sad
Voi ce ati face in locul meu? Ce ati alege: ati indura inca 3 luni cu drac*l de tata ca apoi, peste 2 ani sa ies politist si sa fiu angajat la sigur si sa ma mut cu iubita mea si sa fim fericiti pana la adanci batraneti sau sa plec chiar acum si sa muncesc, apoi plec in afara pentru bani mai multi(in Romania nu prea iti poti permite sa iti faci casa sau sa cumperi masina din salar de politist) si sa ma stabilesc acolo cu tot cu iubita, si sa imi indeplinesc si visul( foarte greu de indeplinit dar ma ajuta talentul), dar va dati seama, iubita nu o am asigurata in niciuna din optiuni pentru ca nu se stie niciodata daca se va indragosti de altul sau mai stiu eu ce... daca nu era ea, plecam si "ma riscam", munceam pana imi indeplineam visul pentru ca nu ar fi fost nimic de care sa imi fie dor!? Deci?

4 răspunsuri:
| Kennedy97 a răspuns:

Dacă tu gândeşti aşa..ai mare grijă la testul psihologic. Cu o aşa gândire,nici să nu te gândeşti la Academia de Poliţie! Nu intri. Încearcă să îţi vezi altfel familia. Datorită persoanei care o urăşti tu cel mai mult şi care "îţi provoacă greaţă" ai apărut tu aici,şi ai fost crescut! Nu fi prost (scuze) să zici că mai bine mori,respectiv nu te năşteai sau ştiu eu ce. Sunt părinţii tăi,frate! Ţi-au dat viaţă, te-au crescut, te-au purtat la şcoală, te-au ajutat cu ce au putut ei şi ţi-au oferit educaţia care au putut-o ei cel mai bine.
Explică-i tatălui tău că e în joc viitorul tău. Că totul depinde de aceste câteva zile/săptămâni până la admitere. Teoretic, ar trebui să te înţeleagă.
Multă baftă!

| Marius5638 explică (pentru Kennedy97):

Tu nu intelegi despre ce tata e vorba! Daca erai in locul meu probabil plecai de mult. Si inca ceva, testul psihologic nu are treaba cu gandirea, ci cu inteligenta sau prostimea. Stai linistit ca am luat testul psihologic. Tu ai dat vreodata de vorbesti? Trebuie sa fii prea prost sa il pici. Acolo aveam multe intrebari cu chestii " te enervezi repede? injuri? bati" etc. la care bineinteles am raspuns cu "nu" desi le fac pe toate astea, deci trebuie sa fii prea prost sa raspunzi sincer la intrebarile alea! Asa ca, inainte sa vorbesti, mai bine taci, daca crezi ca testul psihologic are vreo treaba cu cat de "nebun" e omu.

| Kennedy97 a răspuns (pentru Marius5638):

Omule,doar mi-am exprimat părerea! Părere subiectivă. Ignor-o dacă nu îţi convine ceva! Am încercat să te ajut,nu am reuşit,scuze. Nu ştii să îţi respecţi părinţii,problema ta! Nu ştiu ei să îţi acorde atenţie,problema voastră! Nu ţi-i suporţi,la fel.
Repet. A fost o părere SUBIECTIVĂ. Nu era musai să reacţionezi aşa.
Cunosc o grămadă de persoane care şi-au "încercat norocul" la Jandarmerie,sau la Forţele Terestre,la Sibiu,si nu numai,şi majoritatea care au picat au picat la testul psihologic. Şi asta e cea mai mare problemă într-o admitere la o facultate pe asemenea domeniu (poliţie,jandarmerie,armată). Probele sportive şi cele scrise nu pun probleme.
Felicitări că ai reuşit să îl iei.
Cât de prost să fii să vrei să pleci de acasă? Unde o să te duci? În America? Te angajează la Hollywood? Gândeşte-te că oricât de răi ar fi, sunt părinţii tăi, omule! Ţi-au dat viaţă! O să părăsească şi ei, la un moment dat, lumea asta. Şi o să regreţi pentru vorbele astea.
Sănătate!

| Mădă_Mădălina_1998_R8rQ a răspuns:

Chiar dacă ți-e greu e zic să încerci să mai înduri puțin, cât despre ofertele de muncă de pe net, din punctul meu de vedere cele înafara țării majoritatea ar putea fi false, tu ști cel mai bine ce poți face și ce nu...noi,ne putem spune doar opinia, multă baftă cu ce vei alege