| SlenderMan299 a întrebat:

TPU, absentele de pe primul semestru se iau in considerare si in al doilea?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru aplicarea unor sanctiuni disciplinare, inclusiv preavizul de exmatriculare si exmatricularea, absentele nemotivate se cumuleaza pe intregul an scolar, conform Statutului elevului, citez:
"ART. 21. (1) Preavizul de exmatriculare se întocmeşte de către profesorul diriginte, pentru elevii care absentează nejustificat 20 de ore la diferite discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singură disciplină/modul, cumulate pe un an şcolar, se semnează de către acesta şi de director. Acesta se înmânează elevului şi, sub semnătură, părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal.
  (2) Sancţiunea se consemnează în registrul de evidenţă a elevilor şi în catalogul clasei şi se menţionează în raportul consiliului clasei la sfârşit de semestru sau de an şcolar.
(3) Sancţiunea, însoţită de scăderea notei la purtare, se validează în consiliul profesoral, la propunerea consiliului clasei.
  ART. 22. (1) Exmatricularea constă în eliminarea elevului din unitatea de  învăţământ preuniversitar în care acesta a fost înscris, până la sfârşitul anului şcolar.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reînscriere, în anul şcolar următor, în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu;
b) exmatriculare fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ;
c) exmatriculare din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp.
  (3) Elevii exmatriculaţi din unităţile de învăţământ - liceal şi postliceal - din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, pentru motive imputabile, se pot transfera, în anul şcolar următor, într-o altă unitate de învăţământ, cu respectarea prevederilor prezentului act normativ, a regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar şi a regulamentelor specifice.
  ART. 23. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul şcolar următor, în  aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul act normativ ori de regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.
  (2) Sancţiunea se aplică şi pentru un număr de cel puţin 40 de absenţe nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an şcolar.
  (3) Dacă abaterea constă în absenţe nemotivate, sancţiunea exmatriculării se poate aplica numai dacă, anterior, a fost aplicată sancţiunea preavizului de exmatriculare."
Preavizul de exmatriculare si exmatricularea se aplica doar pentru clasele din cursul superior al liceului si pentru scolile postliceale.
De asemenea se scade nota la purtare cu cate 1 punct la fiecare 10 absente nemotivate si cine are media la purtare sub 6 ramane repetent.

| AFR81 a răspuns:

Nu. S-a terminat semestrul, se trage linie si se pleaca de la zero.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În fiecare semestru se numără absențele individual.
În funcție de absențele nemotivate, pe primul semestru, ți se va stabili nota la purtare, pe semestrul respectiv. Dacă ai absențe multe, încearcă să obții scutiri medicale, pentru a-ți fi motivate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se iau in calcul toate absentele, iar daca ești la profesionala se iau in calcul si cele de Anu trecut

| Aditu94 a răspuns:

Daca copilul are un numar pe semestrul 1 si trece in semestrul noi si acumuleaza alt numar de absente..la sfarsit de an se insumeaza si printr-o comisie se decide scaderea notei la purtare. Asa ca deci si prin urmare sfatul meu este sa mearga la medicul de familie, sa ia o adeverinta, cum ca in perioada cand a absentat a avut o problema medicala si uite asa se motiveaza absentele si scapa de scaderea notei la purtare. La 20 de absente, se scade 1 punct la nota la purtare.

Răspuns utilizator avertizat
| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Nup.

| Madutzza98 a răspuns:

Nu

| TFKatarina a răspuns:

Nu.

| Deyne a răspuns:

Nu, nu se iau in considerare. Poti sa stai linistit.

| Vasilica_Ionăşcuț_1999 a răspuns:

Nu se iau in considerare, semestrul II se incepe de la 0 absente.

| dCake a răspuns:

Nu se iau

| TomascuAndrei a răspuns:

Nu...totul se reia de la 0