| BlackDarkAngel a întrebat:

TPU,dupa cum stiti eu trec in a cincea. Am luat examenul de engleza, voi fi la 5 A. Vreau sa zic ca pana acum de la 1-4 nu am avut colegi inteligenti,asa ca nu aveam de ce sa ma stresez pentru ca eram Number One si nimeni nu imi poutea lua locul. Dar, la 5 A sunt numai copiii inteligenti,care au luat examenul. Si sunt putin stresata,adica nu pentru ca raman corigenta sau repetenta,pentru ca eu stiu destula carte, dar daca nu mai iau premiul I ca in fiecare an ma voi consuma si voi regreta mereu. Macar premiul 2 sa il iau, dar premiul 3 sau mentiune nu vreau TPU, inca din clasa a V a.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

Nu te mai stresa atat, nimanui nu ii pasa ce premiu iei tu, important e sa ai media mare. Important e ce o sa iti ramana in cap nu ce note ai, ca poti foarte bine sa ai numai 10 pe linie si daca te intreb ceva din lectia de saptamana trecuta nu mai sti nimic si nu asta e scopul. Tu trebuie sa inveti pentru tine, nu pentru premiu, adica nu o sa poti lua tot timpul cele mai mari note deoarece suntem oameni. Si sa iti dau un pont, in clasele 1-4 toti iau premiul 1 de fapt nici nu iau vreun premiu, pur si simplu primesc o diploma, asa ca nu te mai ingijora si bucura-te de vacanta.

5 răspunsuri:
| WeaponGirl a răspuns:

Ai trecut la școala generală, e normal să fie concurență mai mare, la liceu va fi și mai mare și tot așa... daca vrei să fi iar peste toți eu zic să te pregătești încă din vacanță pentru școală, și așa, ce ai de făcut? Interesează-te ce materii faci și pune-te să te pregătesti așa cat de cathee hee Baftă!

| ReadAllAboutMe a răspuns:

Nu trebuie sa te stresezi.
Trebuie sa te gandesti ca vei face bine si ca totul va fi in regula.Stai linistitawinking
La urma urmei cand vei lua premiul 1 sau 2 o sa se vada cat de mult ai muncit asa ca stai calma.
Nu se va intampla nimic daca esti cu adevarat o eleva silitoare care munceste pentru note mari.BAFTA!

| Pitzipoanca a răspuns:

Mai, e mai bine sa fii mediocra intre destepti decat prima intre prosti. Ai putea sa iti citesti acum cartile de clasa a 5-a, pentru un plus de siguranta. Putina competitie nu strica. Bucura-te de vacanta si pregateste-te de scoala.

| TheExpert01 a răspuns:

Off eu am trecut a 6a si am avut multi colegi noi in a 5a si eu am luat premiu de excelenta(media anuala 10) chiar daca multi ma putea intrecea in primele 2 saptamani vezi copii buni la ce se descurca cel mai bine si invata mai mult la materia aiawinking!

| wyla a răspuns:

Impresionant discursul! Incearca sa nu te ma stresezi.