| howsenselessdeathhowpreciouslife a întrebat:

sunt stresata mult in ultima vreme. in luna mai vor veni tezele, iar eu stau cu matematica foarte nasol. imi tot trec ganduri,,daca raman corigenta?,,,,daca nu trec examenul de corigenta?,,. am ganduri suicidale mai ales, daca nu trec examenul si raman repetenta. ma tot gandesc la asta si nu-mi da pace. imi este foarte frica de ce se v-a intampla sad nu stiu ce sa mai fac, nu ma pot gandi la altceva. sunt mai ales stresata din cauza unor caini de,, oameni,,, fiindca altcumva nu le pot spune. am parul scurt si sunt baietoasa, si sunt judecata mereu pe holurile scolii, toti intorc capul la mine. nu stiu ce sa fac, sunt disperata, trec printr-o etapa foarte grea a vietii mele. sad mi-e frica de viata, de tot ce ma asteapta. ajutor, va rog!

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la un psiholog.In legatura cu matematica este foarte grea si trebuie sa inveti calumea si sa fi constanta, dar nu e imposibil sa treci. Cere ajutorul celor mai buni din clasa la mate sau i-ati un meditator. Daca te tii de treaba si ai ambitie sigur se vor vedea rezultatele mai ales ca avem si vacanta. Oamenii sunt rautaciosi si nesimtiti de fel mai ales adolesccentii, asta le e educatia si o sa se ia in continuare de tine pentru ca te lasi afectata de lucrul asta.Atata timp cat ai cativa prieteni care sunt alaturi de tine si te simti bine cu ei ceilalti nici nu mai conteaza.
Daca vrei o schimbare in viata ta totul tine de vointa si de cat de mult vrei sa evoluezi, eu zic sa nu te dai batuta si sa incerci mai mult (mai ales la matematica).Si cu repetentia...nu cred ca o sa se ajunga acolo, ai incredere in tine, chiar daca ramai corigenta nu e un capat de lume, o sa ai toata vara la dispozitie sa-ti inveti.
Incearca sa fi mai prietenoasa cu cei din jur si sa nu le raspunzi cu aceeasi placa, altfel nu vor renunta sa te cicaleasca ca sa zic asa.
Sper ca te-am ajutat! Bafta in continuare..iti urez noroc la matehappy
Si nu trebuie sa-ti fie frica de ce o sa urmeze..fi mai optimista si ai mai multa incredere in tine.Ti-am zis cel mai bine e sa mergi la un psiholog (sau la psihologul scolii, daca ai).Ar trebui sa vorbesti si cu parintii tai si ei te pot ajuta.

| NH4OH a răspuns:

Calmează-te pentru a putea vedeea lucrurile mai clar și a lua o decizie bună. Mai bine, în loc să te gândești la rele, te-ai apuca să înveți cât poți și cum poți și totul va fi bine. Ascultă aici : * Și gândirea te influențează. *
Baftă. O să treci cu brio.