| KazooForYou a întrebat:

TPU imi raspundeti si mie la intrebarile astea la mate dar explicit va rog sa inteleg:
1. Calculand 20% din 4, 8 se obtine?

2. Dupa ce s-a scumpit cu 10%A din pretul pe care il avea, un stilou costa 132 lei. Care a fost pretul stiloului inainte de scumpire?

Multumesc Anticipat

Dau Funda big grin

1 răspuns:
| TheRightAnswer a răspuns:

1. 20% inseamna 20 din 100, adica 1 din 5, o cincime din ceva. O cincime din 4, 8 este 4, 8 impartit la 5, adica 0, 96. ATAT E 20% DIN 4, 8

2.Notam cu x pretul stiloului inainte de scumpire, cel pe care vrem sa-l aflam. Inseamna ca dupa scumpire stilou costa x + 10% din x, adica pretul initial + scumpirea, si dupa cum spune problema 132 lei. Mai departe : 110% costa acum stiloul 110/100 inmultit cu x = 132, deci x=120lei
Putem face si o verificare, daca un stilou care costa 120 lei, il scumpim cu 10%, adica cu a zecea parte din 120 lei, adica cu 12 lei va costa
120+12=132 lei
Cred ca incepem sa ne pricepem
Multa bafta in continuare