| NicoleTheEnd a întrebat:

Trebuie sa argumentam ca romanul "Mara" de Ioan Slavici este un roman social. Ati putea sa-mi dati niste idei cu care sa incep argumentarea?

3 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Gandeste-te ce tema are acest roman si de aici incepi argumentarea; observa asupra a ce isi concentreaza atentia scriitorul pe parcursul romanului. Toate detaliile continutului te determina sa argumentezi ca e roman social si realist.

| DeutsA29 a răspuns:

Eu tocmai am terminat mara; iti dau cateva idei ceea ce mi-a predat si mie profa pentru ca eu nu am avut de argumentat ca este roman social:
-imaginea societatii ardelenesti din Targul Transilvanean
-evolutia sociala a Marei; prezentarea eforturilor Marei de a dobandi o pozitie sociala semnificativa in randul muncilor negustoresti ai locului.
Poti incepe prin a spune ca Mara a ramas vaduva cu doi copii "saracii" si s adescrii putin prima parte a romanului, mai exact primele capitole daca nu ma insel pana la capitotlul 7-8 cand spune ca devine podarita si dai aici cateva exeple ca sa para demonstrarea mai amplahappy.
Sper ca te'am putut ajuta:*
Bafta!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ewty