| FanAsioaf a întrebat:

Este posibil sa invat chimie fără sa știu tabelul periodic al elementelor?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca esti copil de scoala generala, daca nu ai habar ce inseamna chimia, fiindca fara sa cunosti toate elementele din tabelul periodic este imposibil sa inveti chimie.
Tabelul lui Mendeleev este BAZA chimiei, fara de care nu poti sa faci chimie!

| FanAsioaf explică (pentru Violleta2022):

Ba nu sunt copil cucoană comunista! Mai taci!

| johnnny123 a răspuns:

Important este să înțelegi ce se întâmplă acolo, nu să știi pe dinafară numărul atomic al Meitneriumului

| KovacsB a răspuns:

Poate intr-un univers paralel asa ca tine.

| BobTheCat a răspuns:

Buna!
La Chimie, Tabelul Periodic este ca Tatal Nostru. Fara a sti elementele/grupele, nu poti face nimic. Nu ma intelege gresit, nu trebuie sa inveti valorile pe de rost, insa simbolurile si grupele sunt esentiale.
Zi faina! happy

| MistarGoGu a răspuns (pentru BobTheCat):

Exista inainte de 1989 o " doamna " in Romania care il cunostea foarte BINE! Se numea Elena Ceausescu chimist de RENUME MONDIAL!

| BobTheCat a răspuns (pentru MistarGoGu):

Daa, ce doamna educata! laughing

| vatadezahar24 a răspuns:

În nici un caz.

| vatadezahar24 a răspuns (pentru FanAsioaf):

Tabelul periodic este efectiv baza chimiei, dacă nu o știi sau nu o intelegi, ești cam pierdut, dar niciodată nu e prea târziu să te ambiționezi și să o studiezi & înveți

| Cipi1212 a răspuns:

Mă tem că nu.