| AndrahAntipathy a întrebat:

Trebuie sa prezint un proiect despre italia.amm problemee mariii cu harta! voi cum faceti acest lucru sa fie mai usor?;(...

Răspuns Câştigător
| Insomnii a răspuns:

Pai e foarte usor in nord sunt alpii si in sud(de fapt pe centrul italiei ) sun appennini care sunt prezenti si in sicilia. Italia are 2 insule mari sardinia si sicilia in sicilia se afla vulcanul etna. Italia este inconjurata de mare sus este mare ligurew,apoi tirenica, ionica si adriatica toate facund parte din marea mediterana, cea mai putin adanca mare este adriatica care se gaseste la coasta venetiei, capitala este roma, vulcanii actini sunt vezuviu (napoli) stromboli(e in mare) si etna (in orasul enna in sicilia) cel mai mare lac este lacul de garda si se gaseste in nord cel mai mare rau este padul(poul) si se varsa in marea tirenica iar tibru(tevere) trece prin roma si cam atat. ca sa nu ai probleme cu harta inceraca sa o memorezi cat de cat (sa memorezi elementele principale)

1 răspuns:
| oaname a răspuns:

Eu ţin minte ca este sub forma de un pantof!big grin