| Lucasownwwnw a întrebat:

Trec clasa daca media anuala la mate e 4.50?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei trece clasa doar daca sustii examenul de corigenta si obtii la examen cel putin 5.
Media anuala nu se rotunjeste, se calculeaza ca medie aritmetica a celor 2 medii semestriale, doar media semestriala se rotunjeste cu pana la 0, 50 puncte in favoarea elevului.

| sierra1 a răspuns:

Treci cu brio, felicitări (și nu prea)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Ai nevoie de 5.

| Lukasssz a răspuns:

Nup

| Mavni a răspuns:

Nu. Ai nevoie de minim 5.
Daca inveti toata vara, poti trece la corigenta.

| firu a răspuns:

Nu. Media anuala nu se rotunjeste. Daca ai 4 pe primul sem iti trebuie cel putin 6 ca sa treci.

| Brizbriz a răspuns (pentru firu):

A spus 4.50, nu 4, din cate stiu eu, daca e exact jumatate de cifra, atunci se rotunjeste prin adaugare, deci trece

cum a spus si sierra1, treci, asa ca, felicitari si NU PREA

insa, la anul din cate am inteles, o sa ai 3 medii, nu 2, pentru ca se trece la trimestre, asa ca nu o sa mai tina "salvarea" cu 4.50... sorry (si nu prea)hee hee

| Mavni a răspuns (pentru Brizbriz):

Stii gresit.
Nu se rotunjeste nici la 4, 90.

| Brizbriz a răspuns (pentru Mavni):

Da?
dovedeste tongue (link oficial sau ceva... oficial tongue )

| Wr3nch a răspuns (pentru Brizbriz):

(5) Media anuală la fiecare disciplină este dată de media aritmetică a celor două medii semestriale, calculată cu două zecimale exacte. Aceasta nu se rotunjeşte.

https://lege5.ro/......regulament

| Brizbriz a răspuns (pentru Wr3nch):

NASPA
atunci, la toamna, e frumos afara, vremea nu mai e asa de fierbinte, copacii isi schimba culoarea si tu (Lucasownwwnw) mergi la corijenta