| mariusandrei2013 a întrebat:

sunt clasa a 9a și am rămas corigent la mate pe semestru 1 cu media 3 din păcate. vreau sa învăț pe semestrul asta sa trec dar este greu deoarece părinții nu sunt de acord cu meditațiile. Dacă îmi iese media 6 pe semestrul 2 îmi iese media 4.50 anuala și știu ca nu se rotunjește. va fi nevoie sa vin în vara la corigenta. cat trebuie sa iau în vara la corigenta dacă am media 4.50 anuala? și voiam sa va mai întreb dacă pot sa ma mai mut din liceu și pe alt profil dacă am rămas pe vara

1 răspuns:
| Isys a răspuns:

Daca vrei sa te muti in alt liceu nu te poti muta tinand cont ca esti corigent, doar daca are buna-vointa profesoara ta si sa inteleaga ca vrei sa te transferi in alt liceu la sfarsitul anului, cat despre corigenta ta, da, va trebui sa vii in vara din cate stiu se dau pe la sfarsitul lui august sau inceputul lunii septembrie. Cel mai simplu este sa iti faci tu o foaie cu toate cele predate pe semestrul intai, sa scrii formulele si sa le inveti ca sa treci, si te uiti acolo unde s-au aplicat, cum a mers mai departe, compari cu urmatorul exercitiu si o sa iti dai seama in cele din urma cum merge treaba