| anonim_4396 a întrebat:

Tunetele si fulgerele vin numai impreuna sau sunt interdependente?

5 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Vezi fulgerul si apoi auzi tunetul...cand sunt instantaneu centrul furtunii este deasupra capului tau, daca daca este distanta in timp de cateva secunde, este deja trecuta de tine, deci sunt impreuna.

| whitehair a răspuns:

Amandoua sunt rezultatul aceluiasi fenomen atmosferic-descarcare electrica intre doi nori incarcati electrostatic dar cu sarcini electrice opuse. Ceea ce numim fulger reprezinta emisia de fotoni iar ceea ce numim tunet emisia de unde sonore.Fotonii au o viteza de propagare cu mult mai mare decat sunetul-de aici faptul ca intai vezi fulgerul si apoi auzi tunetul.Numai impreuna.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cateodata poate fi numai fulger iar tunet nu

| rastafari_2977 a răspuns:

Sa ti explic eu mai exact si mai simplu daca o sa mai intrii pe acest cont:Intai fulgera dupa care tuna, fulgerul se i-a ca timp deoarece il vezi si are viteza luminii iar tunetul il auzi si are viteza sunetului, viteza luminii este mai mare ca viteza sunetului de aceea intai vezi, apoi auzi, daca auzi sunetul intr un interval mic de timp dupa fulger inseamna ca norii sunt aproape de tine, daca auzi intr un interval mare dupa fulger inseamna ca norii sunt departe de tine.