| cornelusababy a întrebat:

UEGENT! Am nevoie de citate despre falsa prietenie, macar 5! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Ramina a răspuns:

O prietenie falsa duce la durere nesfarsita, asa ca prietenii trebuie alesi cu multa chibzuintza.

Adevarata prietenie este ca un trandafir. Nu ne dam seama de frumusetea sa pana cand nu se pierde.

Ma inec in lacrimi si mor de durere! si nimeni nu-mi vine in ajutor! Concluzie: Prietenii nu exista!

O prietenie adevarata inseamna o prietenie in care cele doua persoane sa aiba incredere una in cealalta... daca una dintre ele se indoieste de cealalta inseamna ca acea prietenie este una falsa.

Prietenii adevarati sunt langa tine la bine si la greu, nu te lasa cand ai probleme, prietenii falsi sunt cu tine la bine, la greu dispar cand ai probleme, se fac ca nu te cunosc.

Prietenul adevarat iti spune nu mai bea, prietenul fals iti da sa bei pana cazi in cap…

1 răspuns:
| Danyelusha a răspuns:

1)O prietenie falsa duce la durere nesfarsita, asa ca prietenii trebuie alesi cu multa chibzuintza.
2)O prietenie incepe cu un zambet, traieste printr-o lacrima si se termina cu un sarut.
3)Prietenul adevărat, este acela ce-ți întinde mina, nu pentru o zi ci pentru totdeauna, cu prietenie
4)cand te gandesti ca i multi prietenii. intr-o clipa dispar toti rar gasesti cate o prietenie adevarata.numai false sh dupa aia toti isi bat joc de tine. daca vi s-a intamplat ignoratiii pe totiii. uneori din cauza invidiei se pot destrama multe prieteniii.
5)O prietenie adevarata inseamna o prietenie in care cele doua persoane sa aiba incredere una in cealalta... daca una dintre ele se indoieste de cealalta inseamna ca acea prietenie este una falsa

Prieteni-un cuvant ce-atarna greu in viata,
Ai tai sunt prea putini,ce sunt cu-adevarat pe fata
De cate ori n-ai plans de nervi
Atunci cand ai aflat
Ca asa-zisii prieteni pentru bani te-au intepat,
Cand pentru o fata,cel mai bun prieten te-a lasat
Cu ochii-n soare,parca intre voi nimic n-a existat
Te prefaci ca nu-ti pasa
Dar da cu pumnu-n perete,
Ti s-a pus pata suparat,c-ai viata plina de pete,
Nu stii-n cine sa mai crezi,
Cui sa mai intinzi o mana,
Cand cel de langa tine-i doar o trista minciuna
In orice relatie gasesti acum un inteles
Nu le rupe capu. ignora-i si scapa de stress
Prietenii vin si se duc,putini la nevoie apar,
Vezi tu,raman doar niste poze aruncate-n sertar
Stii ca cel mai greu ti-a fost sa-i alegi,acum dispar
Cand vezi ca aproape orice prieten
Se transforma-n adversar

R:Cand vezi ca toti te ajuta doar cand scoti banii din buzunar
Nu sunt prieteni, sunt doar hoti
Daca ai nevoie de ei, se acund
Cand prietenii-ti intorc spatele,
Da-le-un sut in fund!
x2

Sunt langa tine,zambesc,insa tu stii ce ascund:
Zambete false iar la nevoie se dau la fund
E-o lume de gheata
Iar tu te-ncalzesti cu minciuni
Sperand ca langa tine raman cei care-i credeai buni
O ploaie rece incepe
Te uda iar,e seara,
Ai tai te-au dat afara din casa pentru a nu stiu cata oara,
Prietena ta nici nu vrea sa auda de tine,
Caci buzunarul tau,
Nu-i ofera o viata ca-n filme!
Nimeni nu te-aude,nimanui nu-i pasa
Nu mai ai bani,prietenii in ploaie te lasa
Cand iti revii, revin si ei langa tine,
Daca ai din nou bani,
Vor veni sa-ti ceara stii bine!
Nu sta pe ganduri, spune-le verde in fata
Ca n-ai nevoie de cei care te fura in viata!
Da-le un sut in fund
Ca sa le piara zambetu'
Pana la urma cel mai bun prieten al tau esti chiar.TU!