| Contascuns0742 a întrebat:

Uite că am trecut și de Evaluarea Națională. Peste nici o săptămână vor apărea rezultatele, idee de baza este că preconizez cu ajutorul baremelor că la mate voi lua 8.10 (cei drept puteam sa fac și eu de un 9 daca mă concentram mai mult), iar la română voi lua în jur de 8. La romana într-adevăr e mai greu unpic să îți preconizezi nota, deoarece e foarte multă treabă subiectivă. Jumătate de județ se luptă pentru a intra la liceul la care doresc sa merg și eu, deci concurenta e mare. Nu sunt 100% sigur daca o sa mai intru, așa că m-am gândit să dau,, diferențele". Să zicem că ajung la un liceu tehnologic (economic, cel mai degrabă), daca aș vrea să mă transfer la un liceu teoretic (Științe Sociale) din ce anume trebuie sa dau diferențele? Știu că la științele sociale se pune mult accent pe istorie și geografie dar din cate am aflat diferențele s-ar da din: latină, educație plastică și educație muzicală. Diferențele sunt grele? Se eliberează un mic număr de locuri de la respectivul liceu și profil și în funcție de medie de repartizează? La educație plastică și muzicala mă pune sa desenez și să cânt? Nu de alta dar sunt un imbecil la chestii de genul. Pe un coleg când a dat proba la liceul pedagogic, cică l-ar fi pus sa cânte la un instrument. Sau am mai auzit chestii de genul că dacă depășești media unuia din respectivul liceu te-ar baga in clasa. Eu latină nu știu deloc, pentru că în clasa a 7 a am făcut mai mult că un fel de istorie. Mai exact cum stă treaba cu toate chestiile astea? Cu cât mai multe informații cu atât mai bine! ( Vă rog să mă scuzați daca am greșit categoria!)

3 răspunsuri:
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Gândești cam departe, vezi unde intrii, înveți acolo un an dacă nu este ce vrei, discuti cu directorul/ directoarea, dirigintele / diriginta pe care o sa o ai și vezi ce poți face.
Dacă vrei sa înveți se poate oriunde, oricum nu contează atât de mult, doar materiile de bac și facultatea pe care alegi sa o urmezi.

| Contascuns0742 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Oricum am aflat că la liceul unde vreau eu sa dau nu contează nici un examen dar contează să ai media mai mare decât ultimul din respectiv clasa, evident că trebuie vorbit cu directorul/directoarea și diriginta/dirigintele de la respectivul liceu și trebuie să fac o cerere la secretariat și de-astea...

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Contascuns0742):

Asta ține doar de ce îți dorești tu, mulți nu am intrat unde am vrut și am făcut și terminat liceul în locul respectiv și am ajuns la bac cu o medie mare și la facultate și bineînțeles și cazuri nefericite, dar da.
Dacă vrei sa înveți, poți sa înveți oriunde.