| LifelessHeart a întrebat:

Um, buna. Doresc sa merg mai departe la universitatea Transilvania din Brasov. Acum cateva zile, cand ma interesam de admitere, am vazut ceva legat de nu stiu ce pre-inscriere online. Intrebarea mea este: Care este mai exact treaba cu ea? Si, daca trebuie sa ma inscriu online inainte, cam in ce perioada pot sa o fac? Multumesc anticipat. big grin

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Preinscriere inseamna completarea unui formular de inscriere la concursul de admitere, formular pe care oricum il completezi la momentul inscrierii propriu -zise adica, la depunerea dosarului cu actele necesare inscrierii. Preinscrierea online este o procedura moderna de inscriere la concurs prin care candidatul, in conditii confortabile ( de acasa), completeaza acele rubrici din continutul formularului de inscriere la concursul de admitere din iulie. Pentru candidat, procedura online este o facilitate oferita de unele universitati.

Preinscrierea o poti face oricand, dar inainte de perioada inscrierii propriu-zise anuntate de Universitatea "Transilvania ", respectiv 13-19 iulie 2015( vezi calendarul admiterii in link :http://www.unitbv.ro/.......2015.pdf)

p.s. Iti sugerez sa faci preinscrierea dupa examenul de bac( daca concursul de admitere la facultatea aleasa consta in "concurs de dosare). Dupa bac si cunoscandu-ti media (de la bac) iti vei putea aprecia sansele de reusita ( pe locuri fara taxa sau pe locuri cu taxa) --- faci o comparatie cu mediile admiterii 2014 ( din link :http://www.unitbv.ro/admitere2015/MediideAdmitere2014.aspx)

| SkyPilot a răspuns:

Ai totul aici:
http://www.monitorulexpres.ro/? mod=monitorulexpres&p=eveniment&s_id=137788