| noink a întrebat:

Um rezolv urmatoarea problema?
Dupa o reducere de 10%, pretul unui obiect a devenit 54 lei. Pretul initial era?
Nu inteleg pasii. Cineva sa imi explice si mie.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Sînt convins că n-ai priceput nimic.
Inițial prețul era 100%, nu?
Dacă el s-a redus cu 10 % se cheamă că a rămas 90 % din cel inițial.
Acest 90% este 54. Așa ne spune problema.
Și atunci aplicăm acea regulă de trei simplă, bazată pe principiul proporți ilor. Care principiu spune că : într-o proporție produsul mezilor este egal cu produsul extremilor.
Asta ai făcut la școală și ar trebui să știi.
Și scriem :
Dacă 54 = 90 ( %)
x = 100
Și atunci avem că x ( prețul inițial ) = ( 54 x 100): 90 = 5400 : 90 = 60.
Prețul inițial a fost de 60 de lei.
Facem proba.
10 % din 60 ( adică a zecea parte) este 60 : 10 = 6.
60 - 6 = 54.
Cam asta e!

| noink explică (pentru corolav):

Iti multumesc foarte mult. Stiam ca aceste probleme au o chichita de notatie sau ceva. Nu m-am gandit la proportii. AM sa tin minte aceasta rezolvare. Funda +VOT

6 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Sa notam pretul initial cu x. Deci, x-10%x=54. Adica, x-0, 1x=54 rezulta 0, 9x=54. Deci, x este 54/0, 9=60. Pretul initial al obiectului era 60 lei. Daca nu intelegi ceva din rezolvarea mea, intreaba-ma, te rog, punctual si iti explic. O seara faina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10% inseamna 10:100
inlocuim pretul initial cu "a"
* este semnul inmultirii
Deci rezolvarea este:
(10:100)*a=54
a=54sad10:100)
a=5400:10
a=540
Pentru a putea intelege copiaza pe o foaie ce am scris eu dar nu folosi semnul : scrie impartirea ca fractie. O sa iti fie mai usor. Sper sa intelegi.

| gmbod1 a răspuns:

Tu din 54 de lei sa i aduni cu 10% si afli pretul initial...

| Dariaaaaafaranume a răspuns:

Pretul initial era de 60 lei. Se calculeaza astfel: pret initial-(10/100)*pret initial=54. De aici rezulta ca pretul initial era 60 lei, reducerea fiind de 6 lei.

| MotorBoost a răspuns:

Formula generala de rezolvare e: (P/100)*X=54 lei, unde P reprezinta procentul, in cazul tau 10%, iar X reprezinta pretul initial.