| Kiddiie a întrebat:

Um... salut!
Care dintre cele doua variante este corectă?
"P-Prostule" sau "P-prostule"?
Mă refer la p-ul care urmează după "-"...

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Stiu bine la ce te referi. Am vazut si in subtitrari, iar eu le folosesc cu majuscule (B-Bine.). Pana la englezi n-am vazut asftel de exprimari in scris. Ma gandesc ca sugereaza indoiala, nesiguranta. In limba romana scrisa nu exista astfel de aprecieri. Noi folosim mai mult semnele de punctuatie (!?) pentru a exprima o stare sau alta. happy

7 răspunsuri:
| kapelini a răspuns:

Prostule sau prostule.Depinde unde sunt scrise.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De ce ar preceda litera "P" substantivul în vocativ?
Unde ai văzut tu așa ceva: "P-Prostule"?!

Adică, dublu de prost? laughing

Corect e doar "prostule". Atât!

| kapelini a răspuns (pentru floresdemayo):

Cred ca a vrut sa scrie P-Prostule si p-prostule.Se referea la, citez ``Mă refer la p-ul care urmează după "-"...``

| Kiddiie explică (pentru floresdemayo):

Simplu, în subtitrări...
Apare atunci când un personaj vorbeşte sacadat...

| PedoBarbie a răspuns:

Nu e corect nimic din ce zici. Învaţă gramatica limbii române.

| Kiddiie explică (pentru PedoBarbie):

Tocmai de asta am pus întrebarea... ca să învăţ. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista in limba Romana ce ai scris tu acolo.Ambele variante sunt incorecte.