| Ionică a întrebat:

Un student scrie urat si profesoara nu intelege ce scrie el in lucrare. Ce trebuie sa faca profesoara? Anuleaza lucrarea dansa sau da din nou studentul lucrare?

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mi se pare foarte urat sa anulezi lucrarea cuiva. Se poate intampla ca poate persoana respectiva sa fi invatat si sa fi scris corect. Eu stiu cum e pentru ca si eu scriu foarte urat si am intalnit sa mi se scada puncte din cauza asta sau sa mi se acorde foarte putin deoarece nu a inteles profesorul ce am scris. Eu cred ca e de datoria profesorului sa munceasca un pic pentru a intelege ce ai scris. Totusi e ceva efort. Inteleg sa iti scada un punct daca asa crede el de cuviinta dar sa scada mai mult sau sa anuleze lucrarea nu mi se pare corect.

| CM7YRE a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa-l inteleaga si sa-l asculte si din lucrare, adica sa-l puna sa-i citeasca lucrarea, nu sa i-o anuleze

| PisicaAristocrata a răspuns:

Ii atrage atentia studentului sa-si schimbe scrisul. Daca e la prima "abatere".

| Alina a răspuns:

La mine in liceu s-a intamplat asta cu un coleg si l-a luat la catedra unde el i-a citit ce a scris si asa a corectat.

| amaadina a răspuns:

Profesoara nu corecteaza lucrarea, iar la ora il cheama pe elev sa'i spuna ce a scris... happy sau ii da elevului alta lucrare big grin

| maduts a răspuns:

Cat de urat poate sa scrie? trebuie sa inteleaga profesoara, se presupune ca are experientahappy

| МŶĶÁŶ a răspuns:

Lumea zice ca scriu urat.
eu scriu urat ca: il fac pe a ca pe 2, il fac pe t ca un l cu coada, il fac pe c ca pe un slash din care porneste o linie perpendiculara.
si totusi e un copil care a stat cu mine in banca 1 an si acum poate sa inteleaga ca el copia de la mine...
oricum profa de isto nu i-a anulat lucrarea ca a scris urat si avea lucrarea foarte indoita. ea a zis ca e lucrarea aia zici ca e hartie igienica si ia pus 4 ca e ia mai nebuna din fire...

| Atelocin a răspuns:

Ar trebuii sa inteleaga.
Poate e vreun viitor mediclaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il intreaba cum a ajuns el la facultate daca nu stie nici macar sa scrie. Dupa care-l lasa repetent sa-i dea vreme sa invete.

| har a răspuns:

De la o asa criza profesorii buni au plecat ca au salarii mici si au ramas din astea care fara nici-un dubiu va spun Nu stiu nimic! fosta profesoara de franceza mi-a pus 3 in catalog ca scriu urat, desi am stiut peste jumatate din lectie, si unui coleg nici lectia si nici tema nu a facut-o si i-a pus 4, pai asta e corect? Doamna de fizica nici nu ne explica ne da definitia scrie niste probleme si daca nu stim ne tine predici...Doamna de romana e atenta la fiecare greseala,nu ca ar fi ceva rau dar e atat de atenta incat corecteaza si ce nu e gresit de exemplu daca ai pus "." la o propozitie si e punctl mic iti face dansa unul mai mare, daca la antonime scrii bun-rau iti face dansa egal taiat, desi nu ne-a aratat asta in clasa si in caietul special arata doar cu o liniuta, caietul special facut de doamna directoare. Daca vrei sa scrii o fraza, nu ii convine iti pune punct in loc de virgula si iti face litera mare, eu am avut 16 astfel de "greseli" si am luat 5, colegul meu de banca avea tot 16 si tot greseli din astea si a luat 8 si unpic, chiar si el a zis ca trebuia sa imi dea 8.Mai are rost sa mai continui?

| doina93 a răspuns:

Eu am auzit cazuri cind au anulat profesorii lucrarea din cauza scrisului urit, parerea mea este ca nu trebuie anulata lucrarea dar de scazut putin nota, astfel studentul va depune mai mult efort pentru a scrie putin mai frumos.
In cazul de mai sus cred ca ar trebui profesoara sa depuna putin efort pentru a controla totusi lucrarea ...pentru ca nu conteaza scrisul, dar ce e scris si cit de corecta e rezolvarea testului propus.
happy

| DamnPrincess a răspuns:

De obicei, la un examen, daca cei care corecteaza nu inteleg ce a scris elevul, lucrarea este anulata.
Daca este in clasele 1-8 probabil ca profesorii se mai "zbat" sa inteleaga ce a scris elevul, dar nu cred ca ii mai da sa faca lucrarea odata.
Dar cat de urat sa scrie? Si eu am colegi care scriu urat. Sincer, eu nu inteleg, dar profesorii da. Acum, macar esentialul sa il intelegi.
Dar problema este la elevul cel ce scrie urat. Ar trebui sa se invete sa scrie frumos.
Ce o sa faca la examene? Acolo ii anuleaza direct!
Dar daca zici ca e student deja...Chiar nu stiu cazul acesta. Ce fel de student? Liceu, Scoala 1-8?
Nu cred ca a trecut de a 8-a, decat doar daca a scris frumos.
Asta e, sper sa fie de folos raspunsul meu lung.winkinghappy