| andreeaaa1 a întrebat:

Un utilizator la intrebarea anterioara m-a rugat sa mai postez poezii.Aceste poezii le-am facut din faptele si zilele si momentele pe care le traiesc eu adica din viata mea.
La revedere!
La revedere iubire/la revedere fericire/de cand ai plecat/in urma ai lasat/un spatiu gol/si un parfum in dormitor/ce-mi aminteste de tine/numai lucruri bune/ca de un sentiment magic/dar in acelasi timp, tragic/ce te face sa zambesti/dar si sa patimesti/la revedere clipe frumoase/la revedere imbratisari miraculoase/ce tu mi le dadeai/dupa ce ma sarutai/la revedere ochi caprui/si sa nu spui nimanui/ca ai iubit doi ochi verzi/pe care n-ai vrut sa-i crezi/la revedere lume/vreau sa uit de toate cele bune/la revedere viata/pentru mine esti o paiata/din cauza piciorului ce mi l-ai dat/mult necaz am indurat/si prin asta-m remarcat/ca el nu se va mai intoarce vreodat.
PS:chestia cu ochii eu am ochii verzi si fostul meu prieten ochii caprui.
Ganduri
astazi stau si ma gandesc/cum sa te recuceresc/toata ziua m-am gandit/cum sa te fac fericit/mintea mea ii plina/gandurile sunt de vina/te-as ruga/sa te gandesti candva/si la inimioara mea/inimioara mea bolnava/care bea numai otrava/otrava ce se intareste/si-n suflet se-ntipareste/in luna privesc/di la tine ma gandesc/visuri neimplinite/amandoi impartaseam si le iroseam/ochii tai ii zaresc/oriunde privesc/doar la tine ma gandesc/fiindca inca te iubesc/si fara tine nu pot sa traiesc.
*AI grija!
afara ninge/si-o lacrima se prelinge/pe chipul meu cel trist/ce de tristete este atins/dar cu-n zambet larg/inima ti-o sparg/ca o infractoare/ce doreste alinare/este atat de placut afara/dar gandul ca nu esti langa mine ma doboara/si cad usor/ca un puisor/parasit de mama sa/ce numai dragoste ar vrea/asta-mi doresc si eu de la tine/sa aud ca ai tinut la mine/si nu ma pot abtine/sa iubesc cu atata pasiune/un baiat ce nu-mi apartine/as vrea sa fii cu mine/sa fie iarasi totul bine/as vrea sa ne jucam in zapada/dar sa facem o acolada/in care sa-ti spun:te iubesc si te voi iubi mereu/tu ai fost ingerul meu/si nu stiu acum al cu esti/dar te rog sa te feresti/si sa nu te-ndragostesti/ca ai putea fi ranit/asa cum eu am patit.
*Leacuri
Tratament de inimi frante/si cu incantatii scurte/vrajitoare tu sa-mi faci/dar sa n-apelezi la vraci/ca numai tie-ti pot dezvalui/secretele iubirii/ce tie ti-o impartasesc/prin cuvantul te iubesc/cersesc iubirea ta/ce acum nu mi-a poti da/pentru ca apartii alteia/am vazut cum te saruta/cum faceam si eu candva/si-am inceput sa plang sa urlu de durere/dar gandul ca inca mai ai pozele cu mine, imi aduce o mangaiere/si-as vrea sa-ti descriu cat de mult ma durea/dar nu exista cuvinte pentru asa ceva/nici macar o vrajitoare nu ma poate ajuta/problema mea e doar iubirea ta/doar ea.
*Iubire de copil
soarele bate la fereastra/ce dulce era iubirea noaastra/a fost o luna de iubire/un sentiment de fericire/ai fost prima iubire adevarata/si nu te voi uita vreodata/ai fost lumina vietii mele/ingerasul pazitor de rele/mi-e dor de tine mi-e dor de noi/si as vrea sa fim amandoi/dar timpul a trecut/iar noi doi ne-am pierdut/poate crezi ca a trecut usor/fara dureri de corason/dar iubirea mea e pura/nu zace in ea pic de ura/la-nceput cand te vedeam cu ea/inima imi tresarea/eram foarte trista si plangeam/cand pe strada mea ajungeam/deseori imi amintesc cum ma tineai de mana/as di vrut iubira inca sa ramana/dar totul s-a dus de rapa/relatia a trebui sa se rupa/asa s-a terminat iubirea/dintre mine si-un baiat cu final neasteptat/a fost iubire de copil/pentru el cam inutil.
*Tragedie
viata mea-i o melodie/seamana cu o tragedie/in care eu mor/scrisa de un actor/din cauza ta/pentru ca sentimentul de dragoste ma macina/iar tu nu-mi impartaseai/dragostea ce-o detineai/era o iubire neimpartasita/iar tu imi spuneai ca am ales persoana gresita/ce rau ti-am facut eu tie?/ti-am compus o poezie/in care-ti explic/ca vreau sa ma ridic/s-ajung la inima ta/ca sa-ti pot da/sufletelul meu/ce suspina dupa al tau.
*Nu te pot uita
suflet chinuit/si de tine amagit/eu tie tot tiam oferit/iar tu mai dezamagit/ma intrebi"ce ai?"/dar tu totusi vedeai/ca bine numi era/si asta din cauza ta/plangeam si pe ascuns sufeream/cand pe tine te vedeam/cu alta pe banca in care ma sarutai/si in barte ma tineai/spunandu-mi "nu am sa-ti dau drumul niciodata/chiar daca va veni alta fata/tu minteai/acum mi-am dat seama ca glumeai/cand in brate ma tineai/si dragoste imi jurai/nu-ti pot uita chipul/nu-ti pot uita zambetul/nu este nimeni care sa ma aline/in afara de tine.
Acestea sunt o parte din poeziile compuse de mine.

18 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Andreea, probabil ca esti micuta. Mai ai de invatat ceva despre masura metrica si despre ritm, despre ortografie si despre mesajul unei poezii. In momentul de fata, poezia ta tinde sa aiba ritm de manea, masura de poezie populara si gramatica de semidoct.
Mai ai multe de invatat, dar daca exersezi si ceri parerea si doamnei de limba romana, poate candva am sa cumpar din librarie un volum semnat "Andreea".
Pana atunci, invata si exerseaza.

| babyblue a răspuns:

Sunt de-a dreptul superbe.
Felicitari.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt foarte frumoase si reusite. Felicitari. Tine-o tot asa.La revedere imi place cel mai mult.Numai bine

| ATHOS a răspuns:

Este foarte frumos ca scrii poezii. Incearca sa fii mai atenta la gramatica si vor fi si mai bune!
Bafta!

| annaliana a răspuns:

E PREA TARZIU
Imi revin in simtiri cu greu
cand cineva striga numele meu.
imi simt corpul greu, iar pleoapele cazute
nu se deschid de zeci de minute.
ma simt amortita tot corpul ma doare
junghiuri imi umbla prin maini si picioare.
O asistenta se agita intr-una, nebuna
ca vrea sa-mi bage branula in mana
iar masina salvarii da-n gropi, vireaza,
si ea pierde vena si se enerveaza.
palpeaza intr-una partile abdominale
si-mi face grabita spalaturi stomacale.
Apoi vine sa-mi bage un furtun pe nas
dar ii zic ca mi-e teama si nu vreau s-o las.
Ti-e frica? Ai nu mai spune? Zau?
Dar cand ai facut-o ti-a fost frica rau?
in loc sa ies din tura dis de dimineata
ma lupt pentru tine sa te aduc la viata.
iar tu-n loc sa ma apreciezi cum se cuvine
imi faci reprosuri si te iei de mine.
Nu mai zic nimic, stau ca o oaie
(cand o duc in targ fiindca vor s-o taie).
intorc capul, privesc in jurul meu
sunt amortita si ma misc cu greu.
il vad pe el trist si traumatizat
"Ce ai facut? Ce s-a intamplat?"
"Ce am facut!?! din vina ta totul s-a petrecut…
…. amintiri scurte imi revin in minte
dar incet de totul imi aduc aminte…
…dupa o zi de munca ma intorc acasa
(si luasem leafa si eram voioasa)
dau grabita buzna-n dormitor
sa ma laud ca am luatcovor;
cand sa-i arat surpriza pe care-o aveam
eu raman surprinsa de ceea ce vedeam.
sotul meu si una cu foc se iubeau
se alintau intr-una si se giugiuleau.
isi faceau planuri de viitor impreuna
si radeau de mine cum c-as fii nebuna.
nu-mi venea sa cred ca e adevarat
ma ciupeam de mana crezand ca am visat.
dar n-a fost sa fie.Eram inmarmuriti
nu stiam cum sa reactionam.stateam impietriti
in acelasi timp il iubeam si-l uram
ii vorbeam bland si apoi il injuram.
nu stiam ce sa mai fac acu
daca mai er cazu sa-l mai iert sau nu.
i-am cerut sa plece, sa iasa din casa
(desi casa in care acum stateam
era a lui, dar nu mai judecam)
M-am uitat cu ciuda cum se intindea
alta femeie…in patul meu…pe perna mea…
am urlat de durere, de orgoliu ranit
De ce-mi faci asta? cu ce am gresit?
Si bine, draga, cu ce-i mai buna ea?
Are mai multa experienta, draga mea.
nu fii copil, gandeste-te putin,
chiar daca te insel eu tot la tine tin.
tocmai d-aia te insel ca te iubesc
ca akltfel imi era lesne sa te parasesc…
IESI! Nu vreau sa vad ca-n ochi imi apari
ia-ti ghidul cu tine si…DISPARI!
tocmai eu care nu am gresit deloc
sa platesc pentru greselile unui dobitoc.
desfac sampania cu care vroiam sa-l cinstesc
ca tine la mine si sa-i multumesc
pentru felul in care se poarta cu mine
si pentru tot ce face ca sa fie bine…
apoi un pumn de pastile imi pun in palma
sa nu mai tremur si sa fiu mai calma.
Nu mai am rabdare sa ma linistesc,
sa dau tot uitarii si sa atipesc.
rascolesc haotic totul prin sertare
si-nghit pastile multe luate la intamplare.
tavanul se invarte, se face intuneric
am corpul usor si chip cadaveric.
cineva ma stropeste cu apa, ma smuceste
apoi la ureche incet imi sopteste:
Iarta-ma, hai sa uitam ce s-a intamplat!"
"aaaa! Tu erai…e prea tarziu…s-a terminat!….

| MrsBrunetzyka a răspuns:

Bravo! sunt fr frumoase! ai talent.

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Foate frumoase mai ales *Nu te pot uita

Arata-le la o profa de romana. Merita publicate(cel putin in revista scolii). Si eu scriu poezii:X

| Lolololalali a răspuns:

**Pedala**

Ai perfecta dreptate!laughing)))

| ydaa a răspuns:

Maam esti foarte bunaa felicitari esti geniala fato!
deci nu ca esti tare! esti foarte taree happyhappy mai scriee si posteaza-lee noi te vom sustine mai ales eu happy:happy nu credeam ca
mai exista copii cu talente dinasteaa
succeshappyhappy: puihappyhappyhappy baftaa tot respectul!big grinbig grinbig grin
esti un model pentru toti adolescenti si copiii happyhappyhappy

| RazvanStefan a răspuns:

Ai talentbig grin

| ahlrh a răspuns:

Atata talent, intr-o tara de nimic...
Foarte emotionale, si mie mi se potrivesc, intr-un fel...
Sper sa ajungi cineva...winking

| Pedala a răspuns:

Pe TPU scriai/ Tu poezii le numeai/ din fapte reale te inspirai.
De dragoste ne povesteai/ ortograme nu prea stiai/cu exprimarea cam rau stateai.
Rime tu faceai/Sau cel putin asa credeai/De fapt verbe la imperfect insirai.

| x_8127 a răspuns:

Incearca sa inveti gramatica si apoi renunta la poezie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti extraordinara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ai multe de'nvatat, caci esti mica si "djivina"
Tu postezi tot ce iti clatesc ochii ce privesc intr-o vitrina?
Rima-i tare complicata, poti sa ntrebi la nea harciog
Caci i-au prins iar contul frate si acum l-au pus pe stop.
El se zbate sa revina, dar din cocina se-aud
Tipete si guiteli ce clintesc chiar si un surd.
Nu poate el sta ascuns, ca in cocina nu-i net
Dar un cont de porc isi face, caci jupanul e siret.
Cand revine el pe site, sari la el si ceri parerea
Daca-ti cere el iar web, faci arhiva dai la neneabatting eyelashes
Te-am lasat, multe succesuri, cum zicea elena fata
Nu aia cu ceausescu, ci cea mica siliconata.
Adio!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... poveste

A fost odata ca-n povesti a fost ca niciodata o poveste de iubire intre un baiat si o fata. S-au cunoscut intamplator desi erau amandoi din acelasi "regat"nu se vazuse-ra niciodata. S-au placut de la prima vedere, baiatul nu-si mai putea lua ochii de la ea, era frumoasa, avea chipul unui inger si ii lumina chipul numai cand o vedea, ochii ca cele mai frumoase si stralucitoare stele de pe cer iar cand ii zambea.baiatul se topea.se pierdea in ochii ei, se fastacea desi nu vroia ca fata sa isi dea seama.
Fata a observat ca baiatul numai la ea se uita si usor.usor au inceput sa vorbeasca. Baiatul nu era vreun "print" sau "crai", erau. cum sa zic... un fel de "bestiutza", avea un sarm apartecea ce a facut-o pe fata sa se simta atrasa de el. In acea seara au ras, au vorbit, s-au cunoscut mai bine, micile atingerifaceau sa se simta si mai atrasi unul de altul.
A doua zi a fost la fel, au petrecut si mai mult timp impreuna, baiatul se intreba mereu daca si fata se simtea atrasa de el asa cum se simtea el atrasa de ea, el era putin timid si nu a incercat sa o sarute desi isi dorea mult.
A treia zi a venit timpul ca fata sa plece la "palatul" ei. Amandoi nu erau din acelasi "regat"ci din "regate" diferite si indepartate unul de altul, ei se aflau in "regatul" de unde erau bunici lor.
Ei erau tristi pentru ca nu stiau cand au sa se mai vada dar s-au inteles ca sa vorbeasca prin "biletele". Si-au luat la revedere, s-au pupat pe obraji si fata a plecat cu "caleasca" spre "palatul " ei.
La o zi doua baiatul a aflat ca trebuie sa faca o cala torie in "regatul" de unde era fata. El nu a vrut sa ii spuna ca vine, vroia sa-i faca o surpriza dar fata a aflat, ii spusese un "porumbel". S-au inteles ca fata sa il astelte cand va sosi el in "regat", s-au intalnit, erau amandoi un zambet, s-au plimbat prin "regat", s-au tinut de mana, era frumos. Fata l-a condus pana la destinatie iar cand si-au luat ramas bun baiatul i-a furat fetei un sarut. A fost un sarut dulce, plin de pasiune, unn sarut pe care amandoi il asteptau, a fost ceva minunat... ceva unic, acel sarut i-au facut sa viseze.
De atunci au petrecut multe clipe frumoase si de neiutat, si-au facut vizite reciproc in "regatele'" lor, le era dor sa se vada, sa se sarute, sa se mangaie.sa petreaca timp impreuna, fata a facut o vizita biatului si s-a simtit minunat si fata nu a regretat ca a facut o calatorie asa lunga doar ca sa il vada si sa poata sa il tina in brate.
Vorbeau zilnic prin "biletele"si au prins drag unul de altul, baiatul a mai facu cateva calatorii la fata in "regat" se pare ca avea o sora acolo. Fata a mai facut o ultima vizita baiatului de ziua lui, se parea ca momentele frumoase nu se mai termina, chipurile lor degajau fericire. Cand fata a plecat baiatul a fost foarte trist, au continuat sa vorbeasca prin "biletele" o perioada dar cum se spune : " ochii care nu se vad se uita" asa s-a intamplat si cu ei. Baiatul a fost trist cand a aflat ca fata s-a indragostit de altul.
Asa cum a inceput povestea lor asa a luat si sfarsit : brusc. Au ramas prieteni si mai vorbesc si acum prin "biletele", nu exista regrete si nu si-au spus cuvinte urate.
Nu se stie cum vor reactiona cand se vor vedea, poate un impuls de moment ii va face sa mai petreaca ceva clipe frumoase impreuna.

offfffff si uite asa eu am incalecat pe o sha si v-am spus povestea lor asa. big grin

povestitor: ciuci_grasu_uratul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oau! Sunt frumoase poeziile, si eu scriu poezii ca de exemplu:
O iubire implinita/Draga/Intalnire/Masca/etc. PWP Alin

| justme_9308 a răspuns:

Sunt foarte frumoase! Eu am inceput sa scriu o carte, ar ceea ce scriu le dau d. profesoarei de romana, care mi le corecteaza.Cine stie? Poate le vei publica.