| gazaru a întrebat:

Unde gasesc si eu exercitii cu tensiunea electrica.Are cineva sa imi dea si mie legile lui Kirchoff?

Răspuns Câştigător
| nutellasicobreala a răspuns:

Exercitii cu tensiunea electrica poti gasi in culegeri de fizica!
Legile lui Kirchoff sunt urmatoarele :
Legea I : Intr-un nod de retea, suma intensitatilor care intra/ies in/din nod este egala cu 0. Intensitatile care intra in nod sunt considerate pozitive iar cele care ies din nod sunt considerate negative. Spre exemplu : fie I1, I2 (intra in nod) si I3, I4 (ies din nod) se scrie : I1 + I2 - I3 - I4 = 0
Legea a II-a a lui Kirchoff : se refera la ochiurile de retea si spune :
De-a lungul conturului unui ochi de rețea, suma algebrica a tensiunilor electromotoare ale surselor, este egala cu suma algebrica a produselor dintre, intensitatea curentilor si rezistenta totala, de pe fiecare latura.

1 răspuns: