| WayhaughtK a întrebat:

Urasc matematica, dar as vrea sa lucrez in domeniul IT. Acum sunt la filo.
As putea da la o asemenea facultate?
Ce pareri aveti?

36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai vai vai cat incurci lucrurile si nu prinzi deloc ideea a ceea ce spuneam eu.

In primul rand jobul postat de tine e unul de call center si support, nicio legatura cu programare. SA FIE CLAR. Tot ce am scrie eu, am precizat, ca faceam referire la programare, nu sysadmin, nu web designer, nu spport... CLAR?

In al doilea rand, nu am sustinut nicaieri ca daca stii matematica stii automat si programare. O observatie a ta fara nicio legatura cu discutia. Am subliniat doar ca niste cunostinte solide in matematica iti formeaza un mod de gandire si niste baze intr o cariera solida in programare. CLAR?

In al treilea rand... fix ce ai zis tu am facut si eu "trebuie indrumati corect si nimic mai mult". L am indrumat spre drumul corect spre o cariera in programare si nicidecum nu i am zis ca asta e singurul drum sau drumul obligatoriu. Clar si asta?

Raspunsurile tale par ale unui frustrat care nu a reusit sa intre la o facultate de profil IT. Am dreptate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da, ai dreptate 100%. N-am luat nici Bacul cel mai probabil. Vorbeai cu un analfabet.
E un lucru bine stabilit ca scoala romaneasca produce numai genii care ajung angajate automat la departamentul Microsoft Research sau la Google lucrand direct cu Tensorflow.

Nu-ti vezi deloc ridicolul care te caracterizeaza. Ramai cu frustrarile tale.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar la atat ai avut replica din ce ti am scris? Atat ai priceput?
Oricum, faptul ca imi dai ca exemplu jobul ala de support / call center de la Microsoft platit cu 800 euro, ca sa evidentiezi industria programarii software nu fac decat sa dovedeasca cat intelegi din respectiva industrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Mai mult nici nu merita sa-ti dau replica. Prea multe erori de compilare la tine ca sa stau sa-ti scriu tie eseuri de corecturi. Ti-am scris deja prea mult si degeaba. Tu Batman, Batman in continuare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cu nu merita si ti am zis de nu stiu cate ori e replica tuturor care nu mai au argumente sa sustina ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Corect, asa este, pai nu am ce replici sa dau unui creier obosit care persista in ridicol. Plus ca, timpul meu chiar e ocupat pentru generat bani, pentru destindere, dar si pentru coding si studiu continuu, nu ca sa adun podoabe pe un site plin de prostani si inadaptati social. Si nici nu-mi pierd vremea raspunzand la toate intrebarile cretine, iar la alea serioase sa-mi dau in petic ca tine, o gluma de username!

Eu iti tot spun sa mai taci naibii din gura in loc sa fii un ipocrit nerusinat cu frustrari de taran arfist, iti prezint diverse situatii, tu nu si nu! Ca sigur toti vor dori sa fie programatori de elita in jocuri, imagistica, criptografie si inteligenta artificiala! Si ca doar matematica superioara le formeaza gandirea! Stii tu cu cine stai de vorba.
Tocmai ca spre deosebire de tine vad ce misca in industria asta, stiu ce se face in facultati, iar job-ul ala de Support Engineer e doar un exemplu din multe alte sute sau mii de job-uri din IT in tara! Pentru mine sau tine o fi ciuma asemenea job, dar pentru altii e muma!

Cand cineva intreaba de facultate si de IT, dar nu stie matematica atunci ii spui clar ca exista solutii! Tu in schimb minti de ingheata apele pe toata lumea ca n-are sanse fara matematica. Da bre! In facultate e greu fara matematica! Tocmai asta insistam sa-ti spun: facultatea de IT nu e totuna cu industria IT. Oricum peste 90% din absolventii acestor facultati nici nu vor mai folosi matematica din facultate, cel mult doar aia de liceu.
Deci pur si simplu le spui copiilor ca exista diverse alternative daca vor job in IT. Tocmai ca nu esti in stare sa vezi dincolo de bula ta. Si mai zici de mine ca nu inteleg industria.
Esti 0 barat la a ghida pe altii! Ai doar mandria ta sinistra ca nu oricine ajunge ca tine. Si cu siguranta tu ragai serii Laurent si polinoame Cebisev la masa.

Orice om se adapteaza sa invete ce-i trebuie daca are pasiune chiar daca e vorba de IT sau orice altceva.
Plus ca multi se angajeaza dinainte sa inceapa facultatea. Probabil asta iti scapa. Si uneori e vorba si de companii mari.

Hai ca m-am plictisit sa stau sa fac bug fixing la shitposting-ul tau.
N-o sa-ti mai raspund ca e prea de prisos. Devine prea redundant.