| Cristinuș24 a întrebat:

Sunt cls a9 a la filo si vreau sa devin web designer(frontend dev). Deja am invatat html si css( urmeaza sa inv si celelalte) si momentan lucrez cu figma( pentru UI design). Unii designeri mi-au zis ca nu imi trebuie facultate pentru meseria asta. E adevarat? Urasc matematica( de aceea sunt la filo) dar imi place sa creez websituri. Imi trebuie neaparat matematica pentru web design?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"imi trebuie neaparat matematica pentru web design?"

nu dar nu strică să faci o facultate, eventual info

| Dandinelle a răspuns:

Ar fi indicat sa bagi la cap tot ce se poate la desen, geometrie si informatica (daca ai asa ceva la profilul tau) si dupa aia daca vrei, ceea ce e foarte fain si frumos sa faci o facultate pe domeniu gen web design sau chiar cursuri de formare happy

| Cristinuș24 explică (pentru Dandinelle):

Nu prea exista facultati pe domeniul asta. din cauza asta multi recomanda sa inveti singur. M as duce la arte. Si ca sa ma angajez la o firma ceva (in viitor)imi trebuie portofoliu? Pe langa asta imi mai trebuie vreo diploma ceva? Sau pur si simplu te angajeaza doar cu portofoliu? Multumesc pentru raspuns.

| Roxanacretu2 a răspuns:

Salut! Parerea mea este ca nu iti trebuie matematica neaparat, dar ajuta un profil mate-info ca sa te inveti logica si moduri de gandire analitice. Mai bine discuti cu un specialist din domeniu si poate te indruma putin catre directa corecta. Incearca la http://media90.ro