| SVD a întrebat:

Urgeent! Sunt in clasa a 8a si am nevoie de lectia Autoritatea si formele ei de manifestare.Nu avem manuale, lectia asta nu ne-a predat-o si a zis sa o luam noi din carti sau de pe net.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| AlessyaW a răspuns:

Autoritatea
-> in lb latina-> autoritas=autoritate; responsabilitate; raspundere
Dramaturgul englez George Bernard Show scria la sfarsitul sec 20 ca autoritatea inseamna ' responsabilitate", asemnea afirmatie intalnim si la anticii greci sau la marele iluminist Jean Marie Voltaire.
Autoritatea reprezinta persoana sau cetateanul, un grup apartinand unei comunitati sociale la un moment dat, care poate fi aleasa sau numita, iar in unele cazuri autoproclamata.
Autoritatea nu inseamna putere, intru cat intr'un stat modern, democrat la baza se afla principiul separatiei puterilor si puterea o detine poporul, cetatenii.
FORME DE MANIFESTARE:
a) Legitime( conform constitutiei, altor legi, traditii si obiceiuri) legitimilitatea autoritatii este conditia nr 1 a unui stat de drept, modern, democratic
b) Nelegitime ( care nu respecta constitutia, legie, vointa cetatenilor etc)
c) Locale( Primaria, Prefectura, Politia, Jandarmeria, inspectoratele)
d) Centrale( parlamentul, guvernul, ministerele, departamentele, Procurorul General, Parchetul General, Avocatul Poporului, Curtea Constitutionala, Consiliul Suprem al Magistraturii)
e) Civile ( ONG -urile)
f) autoritati primare ( familia)
g) Religioase
Autoritatile au la baza legea, o hotarare, traditia, anumite calitati de persona sau grup.

IERARHIA AUTORITATII
= ordinea sau scara de valori in cadrul unei autoritati la un moment dat, principala carcteristica a unui stat modern democratic.

De exemplu ierarhia autoritatii scolare este :
-elev
-personal auxiliar si de ingrijirie
-administratorul scolii
-bibliotecar
-educatori
-psiholog
-invatatori
-profesori
-responsabili de comisie melodice
-diriginti
-consiliul educativ
-director adjunct
-director
sper ca te am ajutat:* si eu sunt in clasa a 8 a si mie mi a predat asta la autoritate

1 răspuns:
| ICPreda a răspuns:

Salut!
Ai aici un link catre un fererat despre toate tipurile de autoritate si manifestarea acesteia! Downloadeaza acest referat si sigur vei gasi ce cauti!
http://www.referatele.com/......eferat.php
In speranta ca ti-am putut fi de ajutor iti urez o zi buna!