| Jeanny a întrebat:

Urgent! Buna! Folosesc Duolinguo ca sa invat italiana. De cam o saptamana, mi-a disparut butonul unde apasam ca sa repet cuvintele. Cum pot sa-l recuperez sau ce este de facut? Multumesc, dau funda happy

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TurkuNellu a răspuns:

Nu o vei învața corect pentru ca nu-ți traduceri foarte bune. Și eu am încercat cu tot felul de dicționare și aplicați. Iar când am ajuns în Italia nu ma preau înțelegeau bine. Oricum acum o vb perfect. Pt ca sunt în IT de 11 ani. Ai sa vezi ca e diversa limba italiana când ajungi aici. Fiecare oraș au dialectul lor. Vei invata mai repede când ai sa fi în Italia pentru ca vei sta mai mult printre italieni. Problema e ca, ai sa o înveți, dar o sa fie mai dificil când ai sa o scrii. Sunt multe cuvinte cu doua litere la fel legate între ele. Un exemplu. Vorrebbe avere annuncio sul TpU adică Ar trebui sa să fie anunțul pe TpU. Învați limba dar contează mult gramatica. Felul în care te exprimi. Ce te ajuta mai mult e aplicația Babel. Dacă ar fi sa vb cu mine îmi vorbești în italiană și nu te înțeleg ce ai dori de fapt din cauza exprimări. Ai multe tutoriale pe YouTube de exemplu. Urmărește cel mai mult emisiune TV în italiană. Uita ce zic acum: Îți zic. Non lo so come aiutarti. (nu știu cum să te ajut) E felul cum ma exprim. Tu îmi vei zice în italiana. Non lo so come aiuto(nu știu cum ajut) gramatica contează foarte mult. Ciao ti auguro una buona fortuna.

| DansSportiv a răspuns:

Eu spun ca ar trebui sa dezinstalezi si sa instalezi din nou aplicatia. Inainte de a face asta ai grija ca te conectezi la un cont pentru a iti salva progresul. Succes

| Jeanny explică (pentru DansSportiv):

Dar eu nu am instalata aplicatia... Pur si simplu intru pe net de fiecare data cand vreau sa ma conectez