| lucifer11 a întrebat:

Urgent! Demonstratie gen epic la Povestea unui om lenes. Pleassse

Răspuns Câştigător
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Da-mi funditahappy
Opera epica este opera in care autorul isi exproma gandurile ideile si sentimentele in mod indirect. Opera data apartine genului epic deoarece apare relatia narator actiune si personaje.Modup de expunere predominant este naratiunea care se impleteste cu descrierea si dialogul.Relatarea faptelor se realizeaza la persoana a 3a iar naratiunea este obiectiva. Tipul de narator este obiectiv omniscient.Actiunea este ppasata in timp si spatiu.Un om foarte lenes locuia intr-un sat.Doi dintre sateni au hotarat sa-l dpanzure ca nimeni sa nu ia exwmplu de la el.In drum apare o cucoana care incearca sa-l scape de spanzuratoare dar acesta nu a vrut.Fiind opera epica fragmentul dat are un personaj proncipal si personaje secundare.Personajul principal este Pacala care era un om foarte lenes.Personajele secundare sunt cei doi sateni si cucoana.Prin toate aceste trasaturi putem afima ca opera un om lenes este opera epica