| MEandTHEWORLD a întrebat:

URGENT! Funda! La scoala trebuie sa facem un referat despre datini si traditii din diferita tari.Mie mi-a picat Turcia.Cine ma poate ajuta? Va rog trebuie neaparat! Incaodata:

Răspuns Câştigător
| MEandTHEWORLD explică (pentru deeadeea111):

Mersi din tot sufletul m-ai salvat.am cautat pe tot netul si nu am gasit.mersi mult incaodata

| deeadeea111 a răspuns (pentru MEandTHEWORLD):

Cu placere

7 răspunsuri:
| CristianMarius a răspuns:

În tradiţia musulmană nu există Crăciun, dar turcii au învăţat de la soţiile lor - care au trecut la această religie - să sărbătorească Naşterea Domnului. De aceea, din casă nu lipseşte bradul.De Sărbători, ei pregătesc cigkuftele (carne crudă de vacă, tocată mărunt, cu burgur - grâu fiert, uscat şi tocat -, cu usturoi şi cu boia de ardei foarte iute). Totul prinde gust dacă e servit cu ayran (iaurt cu sare şi usturoi, subţiat cu apă), iar masa e perfectă când se mănâncă stând pe covor că, vorba aia, aşa se face la musulmani.

| myruna2012 a răspuns:

Wow!
Locuiesc in Turcia!

Pai, zici de Craciun iti zic :

De Craciun, turcii nu sarbatoresc exact ca la noi in tara si rar se gasesc restaurante unde sa se dea o masa de Craciun.
Nu au cantece de Craciun!
Nu au Craciun pentru ca e sarbatoare Crestina si ei sunt Musulmani.

Ai picat rau!

Gule gule! = pa pa

| AndreeaCF a răspuns:

Uita-te la Suleyman Magnificul laughing)) vei gasi ceea ce cauti pentru referat. Pa!

| MEandTHEWORLD explică (pentru AndreeaCF):

M-as uita da e pana maine

| MEandTHEWORLD explică:

Am uitat sa zic ca trebuie despre Craciun.Va rog mult