| XD_Jmen_1989 a întrebat:

Urmatoarele texte: Hultanul(M. Sadoveanu), Taine(M. Sadoveanu), Hagi Tudose(Barbu Delavrancea), Alexandru Lapusneanu(Costache Negruzzi), Moartea lui Castor(Ioan Al. Bratarescu-Voinesti), Cozma racore(M.Sadoveanu) In tren(George Calinescu) Amintiri din copilarie Partea II si IV(Ion Creanga) Baltagul (M. Sadoveanu) Calatoriile lui Gulliver(Jonatha Swift) care dintre ele sunt opere epice si care sunt opere lirice? daca nu stiti mai bine nu raspunde-ti. multumesc

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

De ce „răspunde-ți"?
De ce nu ai pus semnul exclamării după „mulțumesc"?
De ce „dacă" nu l-ai scris cu majusculă;
Nu există nici un scriitor care se numește Barbu Delavrancea; niciunul care se numește „Brătărescu".
Mihail Sadoveanu nu a scris „Cozma racore".
Numele corect al nuvelei lui Negruzzi este „Alexandru Lăpușneanul" ( deci cu „l" la urmă).