| Angelo1901991 a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Deci astazi am scapat niste lapte pe difuzorul de la telefon si nu mai functioneaza, nu se aude nimic! Ce pot face ca sa isi revina? DAU FUNDA

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Mergi până dimineață pune-l într-un loc călduț cu gaura de la difuzor în jos să se sprijine pe niște șervețele
Apoi dimineață ii faci probă din nou dacă merge vii aici si mă pupi
dacă nu nerge atunci mergi la un service gsm cu oameni mai spălați care nu arată ca niște cocalari din dughenele din spatele blocurilor gri
ci mergi la un service poate puțin mai scump dar din centru unde oamenii sunt la costum la cămașă și unde ÎȚI OFERĂ ACTE CĂ AI LĂSAT TELEFONUL LA EI!

Ceea ce trebuie tu să ceri când lași telefonul la ei este :
BON DE PRIMIRE ÎN SERVICE pe care să te asiguri că a trecut clar numele tău
numărul tău de telefon, si modelul telefonlui. mai trebuie să verifici că ți-a scris cum se numește firma de unde ai lăsat telefonul cu adresa de la acel punct de lucru!
BONUL DE PRIMIRE IN SERVICE TREBUIE SĂ AIBĂ ȘTAMPILĂ!

Tarifele trebuie să fie afișate undeva la ei acolo pe perete!

Tu să le spui ca să nu te trezești cu surprize că îti dorești să plătești constatarea direct de acum din acest moment in care lași telefonul nu la sfârșt!

o să zică dați și Dvs 20 lei, Dvs oferiți 30 si spuneti să fie si pentru un suc, astept chitanta pentru cei 20 lei pentru constatare va multumesc

Ei trebuie să vă dea un bon de casa de marcat sau să complecteze o chitanță
Sau dacă le este lene să scrie atunci ar putea să vă facă cadou verificarea pentru că a scrie este un lucru mâncător de timp pentru unii. Așa că e posibil să vă dea banii inapoi pentru verificare si să vă spună că este gratis din partea lui că nu e ceva greu de făcut așa că nu mai stă acum să facă hârtii că ii este scârbă să scrie birocrație hârțogăraie așa că mai bine nu vă mai ia nimic pentru verificare.

Bine în acest moment nu plecați si gata ci intrebati :" Dar așa în mare cam cât credeți că mă poate costa!?
Dacă se înfige să spună o sumă până in 220 lei inseamnă că sunt oamnei cinstiti corecți si le spuneți că o să vreți să vă dea certificat de garanție la final!
Pt că asta ii va constrânge să presteze o muncă mai cu atenție mai de calitate!

Acum puteți să lăsați telefonul acolo
faceți poză la BONUL DE PRMIRE IN SERVICE CÂND IEȘITI AFARĂ DIN MAGAZINUL LOR și trimeteți-vă pe e-mail să nu pierdeti si poza si bonul de primire in service că eu nu v-aș mai fi dat telefonul inapoi fără bun de cât in prezența a 2 martori si a unui polițist, eu aș fi sunat pe numărul de la poliția locală și aș fi povestit că ați pierdut bonul și că eu vreau să vă înapoiez telefonul dar rog când este cu putință să oprescă câteva secunde și la noi la service un echipaj de poliție să vă predau telefonul in prezenta lor.

Pt că oamenii din service se sperie când pierdeți bonul să nu ceră alt cineva telefonul inca o data. din acest motiv o să vă pună si să semnati dacă pierdeti bonul e mai complicat. asa că foarte mare atentie la bonul de primire in service.

Ei vă cheamă in maxim 8 ore de când ați lăsat telefonul la ei
vă pot chema să vă ridicati telefonul chiar si in 2 ore dacă nu au nici un fel de alt client si se pot ocupa doar de telefonul Dvs.

Vă prezentați cu bonul,
Primiți telefonul VERIFICAȚI TELEFONUL SI DACA DĂ TELEFOANE ȘI DACĂ DĂ SMS-URI si dacă merge pe internet si dacă omul cu care vorbiți vă poate auzi și dvs îl puteti auzi pe interlocutor.
TREBUIE SĂ FACEȚI POZĂ LA TELEFON ÎN MOMENTUL IN CARE IL DUCETI LA SERVICE PENTRU CĂ SI CEI DIN SERVICE SUNT OAMENI SI MAI ZGÂRIE ȘI EI TELEFOANE DIN GREȘEALĂ

Acum verificați telefonul să nu aibe zgârieturi mari noi pe care nu le aveați in momentul predării in service.

Daca nu este spartă sticla pe la colțuri preluati telefonul
Mulțumiți oamenilor
Le âmânați bonul
Le dați banii și in momentul in care le dati banii cerețile si certificatul de garanție

Dacă spune că nu e nevoie spuneți-le vă dau 50 lei de o bere să îmi dati si mie certificat de garantie măcar pentru 24 ore ca să stau cu sufletul împăcat.

Vă da o fiaie că le e lene pentru un difuzor să caute formularul
si scrie eu ghiorghe de la firma x cu cnp-ul in calitate de inginer electronist am schimbat difuzorul telefonului cu IMEI-ul... in data de la ora de
Firma noastră oferă garanție doar pentru acesta problemă cu difuzorul 14 zile
sau 24 ore cât îl lasă pe el inima să scrie apoi
vă pune să scrieți că ați verificat telefonul și că șunteti perfect mulțumită de serviciile prestate
semnează el semnati dvs si vă stampilează

V-am explicat toate aceste lucruri pentru că eu lucram la un service care dădea hârtii la oameni chiar le făcea toate hârtiile acestea, de multe ori făceam si factură proformă sau ofeream ofertă scrisă pentru reparatie inainte sa ma iau de reparat.

Dar chiar mie mi-s-a intamplat să sparg eu sticla de la telefonul meu si pentru ca ma aflam in alt oras si era urgent sa am alta am fost la un service care nu mi-a dat garatie si ticla cea pusă la acel service nu a rezistat 24 ore si am dat 260 lei pe ea crezând că este cea originală apoi când am schimbat-o eu cu mâna mea mi-am dat seama că imi pusese una pe care au achizitionat-o ei cu 20 lei.

Nu spun că toti sunt țepari ci vreau să tind să cred că majoritatea sunt cinstiți și oferă toate hârțogăraia aferentă

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Inginer fonetic"? Adica un fel de profesor tehnic de limba romana? Doamne fereste! Nu-i de mirare cand chiar fostul ministru al Educatiei si Cercetarii, profesor de romana, Monica Anisie facea greseli gramaticale ca un agramat!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum pooti fi atit de destept sa scapi lapte in telefon, l ai stricat, trebuie schimbat difuzorul, asta daca doar atît este afectat, poate este dusă placa de bază atunci arunca l in gunoi.

| zilog a răspuns:

Nu există așa ceva îti recomand să mai treci pe la școală și mai ales pe la lecțiile de limba și literatura română!

| zilog a răspuns:

Domnule nu "Ba" că nu suntem pe maidan! Mulțumesc! Sărbături fericite!

| Irinelp a răspuns:

Se poate desface telefonul adică să scoți capacul și bateri? dacă da atunci pune-l în orez câteva ore căci orezul absoarbe umiditatea asta dacă era rece laptele că dacă era fierbinte atunci probabil s-a format o''coajă'' si nu il poți repara singur.

| al0o0o0 a răspuns:

O metoda simpla daca ai iPhone este sa cauti pe net shortcut-ul pentru a scoate lichide din telefon si e foarte simplu da il bagi si sa il folosesti. Daca nu ai iPhone, exista aplicatii in care setezi tu decibelii sunetului care ar trebui sa iti scoata lichidele din telefon.

| Focutza a răspuns:

Cauta pe Youtube "remove water from phone speaker" si dai play. s-ar putea sa mearga

| zilog a răspuns (pentru Focutza):

Bun răspuns dar să îl ții cu gaura de la difuzor in jos în timp ce ii dai cu sunetele acestea
in speranță că frecvența generată va face ca să se dezlipescă stropii si să migreze de bună voie inspre exterior ajutați tot o dată șî de atracția gravitațională!
Șansele pe care le acord reușitei prin aestă procedură sunt de 20 %
Dar totuși merită a fi încercate!

| anonimg a răspuns (pentru Focutza):

Laptele daca se usuca nu este ca apa. Laptele uscat se intareste, si nu va putea sa iasa prin acel filtru care se gaseste la exterior.
Recomand un service daca telefonul chiar nu functioneaza.

| zilog a răspuns (pentru anonimg):

Nasterea Domnului sa va aduca in suflet lumina si caldura sufleteasca.Sarbatori fericite si sa aveti parte de bucurii in noul an.Sarbatori binecuvantate!

| anonimg a răspuns (pentru zilog):

Multumesc pentru urare!
Sarbatori fericite! Tuturor!