| yulya25 a întrebat:

Va rog ajutati-ma urgent pana diseara. Am de facut la fizica un exercitiu si trebuie sa raspund la niste intrebari:
-Este posibil ca doua corpuri cu mase egale sa aiba greutati diferite?
-Este posibil ca doua cu greutati egale sa aiba mase diferite?
ARGUMENTATI RASPUNSUL!
VA ROG AJUTATI-MA E URGEN...

Răspuns Câştigător
| Aiureeaaa a răspuns:

1 -da! deoarece acceleratia gravitationala [adica g] poate sa fie diferita

2 da! pentru ca la fel...acceleratia gravitationala poate sa fie diferita

sper ca e binehee hee

19 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Da.O greutate ai pa Pamant si alta pe Luna.

Acum citeste aici si incearca sa intelegi :
Masa (m) a unui corp este una din cele 7 mărimi fizice fundamentale. Masa se definește drept acea mărime măsurabilă ce determină cantitatea de substanță conținută într-un corp sau particulă, determinabilă la nivel macroscopic și măsurată, de asemenea, macroscopic.
se masoara in kilograme.
a nu se confunda cu greutatea (G) unui corp.

Un corp de masa m aflat la suprafata Pamântului este supus atractiei acestuia. Asupra sa actioneaza o forta, numita greutate, G = mg, unde m este masa si g este acceleratia gravitationala terestra. Valoarea acceleratiei gravitationale variaza cu latitudinea si altitudinea dar aceste variatii sunt mici si în calcule se poate considera valoarea medie 9, 81 m/s².

Fiind mult mai mica decat Pamantul - avand masa de 0. 0123 mase terestre (1.23% din masa Pamantului), si diametrul de 0.27 diametre terestre (27% din diametrul Pamantului) - acceleratia gravitationala la suprafata Lunii este doar de 0.166 g (la suprafata Pamantului este 1 g). Adica de 6 ori mai mica decat acceleratia gravitationala la suprafata Pamantului. Asta inseamna ca daca te-ai cantarit pe Pamant si ai 60 kilograme, pe luna cantarul ar arata doar 10 kilograme...

| wintage a răspuns:

Da, daca se afla in parti diferite ale globului.
Stim ca G=mg (Greutatea=masaxacceleratia gravitationala)
Acceleratia gravitationala prin unele parti este 9.8, 9.81, 10 chiar. Deci depinde unde te afli, la ce altitudine si pozitia pe glob happy

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pană diseară ai timp să-ţi faci singură tema şi să înveţi cate ceva despre mase si grautăţi. Că uite, caţi deştepţi se grabesc să-ţi dea mură-n gură raspunsul. Char dacă este ştiut că temele sunt interzise, tot se gasesc 10 care să se dea în stambă!

| Birjaru a răspuns:

Da, un pepene de 5 kg pe Pamant e mai greu decat un pepene de 5 kg pe Luna.

| wintage a răspuns (pentru Birjaru):

Intr-adevar. Pentru ca acceleratia gravitationala este de 6 ori mai mica pe luna decat cea de pe Pamant. Si acel pepene de 5kg, ar avea pe luna 0. 83kg

| KnifeWrench a răspuns:

Avand in vedere ca G=m*g, iar in primul caz masa e aceeasi pentru cele 2 corpuri, iar g masurata la aceeasi latitudine si altitudine e considerata constanta, ce crezi, e posibil?
Rationamentul ramane acelasi si pentru a 2-a intrebare.

Acum am si eu o intrebare: Cat de greu e sa faci un minim efort sa intelegi si sa rezolvi o problema atat de simpla?

| wintage a răspuns (pentru KnifeWrench):

Poate nu e clasa destul de mare. Eu prin clasa a 6-a confundam greutatea cu masa si ma tot gandeam cand ne spuneau profesorii ca noi cand spunem cat cantarim, noi nu spunem greutatea caci spunem masa... ex: "Ce masa ai? " si nu "Ce greutate ai?"

| catalinalina a răspuns:

A) se poate sa aiba mase egale si greutati diferite, dar depinde de volum, ca volumul este cel care face diferenta...de ex un kg de pene cade mai incet din cauza volumului (frecarea cu aerul este mai mare si incetineste caderea) decat un kg de mercur unde volumul este mai mic, iar frecarea cu aerul mai mica
b)nu este posibil sa aiba mase diferite deoarece formula este G=mg, unde G=xN si g=9, 8 N/kg, rezulta ca m (oricare ar fi G1=G2) este egal chiar daca cele 2 corpuri au aceeasi greutate
mai bine de atat nu pot sa explic, dar sper ca te-am ajutat

| catalinalina a răspuns:

A) este posibil ca 2 corpuri cu mase egale sa aiba greutati diferite, dar depinde volum...un kg de pene (are volumul mai mare si frecarea cu aerul cu mai mare) cade mai incet decat un kg de mercur (are volumul mai mic, deci frecarea cu aerul va fi mai mica).
b)nu este posibil deoarece formula spune ca G=mg...in cazul a doua corpuri avem G1=m1g1 si G2=m2g2 oricare ar fi valorile lor.deci din intrebare aflam ca G1=G2 si se stie din definitie ca g1=g2=9,8N/kg,in concluzie nu pot avea mase diferite.
nu mai stiu sa explic axact, dar sper ca te-am ajutatwinking

| lup619 a răspuns:

Normal ca nu se pote.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai frate, nu mai dati mura-n gura ce naiba! Pentru niste porcarii de funde, incurajati prostia si lenea!

| trasnet a răspuns:

Ios olimpic pe tara la fizica raspunsul este DA dar doar daca se afla pe planete diferite un acceleratia gravitationa este diferita

| wintage a răspuns (pentru trasnet):

Mda... slab olimpic pe tara. Probabil judetul a fost praf daca ai ajuns pe tara cu fizica.
Nu peste tot pe Pamant acceleratia gravitationala este aceeasi!

| trasnet a răspuns (pentru wintage):

Stiu dar trebuie sa fie o diferenta foarte mare intre ele

pe pamant sunt valori apropiate
si nici gtreutatilel nu vor fie egale apropiate dar nu egale

| razvan123456789 a răspuns:

Tu ai capu numa sa nu-ti ploaie in gat logic ca raspusnu este nu la amabdoua

| razvan123456789 a răspuns:

Ba witange si tu ai capu numa sa nu-ti ploie in gat daca is pe camp si am 10kg de merge si urc pe nunte nu-s tot 10kg

| wintage a răspuns (pentru razvan123456789):

Nu!
Mai studiaza putin. Nici tu si nici kilogramele acelea de merge nu vor cantarii la fel! Va fi o foarte mica diferenta dar VA FI!

| razvan123456789 a răspuns:

Nu, pentru ca Greutatea = masa x forta gravitationala
deci daca avem 2 corpuri cu masa de 1 gram, constanta gravitationala g este mereu 9.8 N/m2.
Pe Pamant, constanta gravitationala "g" este 9.8N/m2, deci 2 corpuri cu greutati egale vor avea masa egala. In spatiu se aplica alta constanta gravitationala, deci in spatiu, 2 corpuri cu greutate diferita pot avea masa diferita

| razvan123456789 a răspuns:

Sti ce ia cartea de fizica si invata ca sigur da akl, si daca iti spun eu raspunsul nu-ti intra in cap si la anul sau peste 2 dai din nou de astea si nu le sti daca le inverti hai ca le mai uiti poate peste 1-2ani da cand le citesti odata iti amintesti garantat daca le inveti

Întrebări recente