| mary_3061 a întrebat:

Va rog am nevoie de 30 proverbe despre prieteni, prietenie,. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Ingrid16V a răspuns:

1.Prietenul adevarat si prin ascuns te-ajuta fara a ta stire.
2.Nicio avere mai buna decat prietenul cel bun.
3. Daca prietenul tau este miere, tu nu umbla sa-l mananci de tot.
4.Prietenul omului este punga cu bani si sacul cu malai.
5.Dojeneste-ti prietenii in taina si-i lauda in public.
6.Prietenia de copil e ca apa intr-un cos de nuiele.
7. A scoate prietenia din viaţă e ca şi cum am scoate soarele din lume.
8.Prietenia înseamnă un suflet în două trupuri.
9.Prietenia sfârşeşte acolo unde începe neîncrederea.
10.Prietenia unui om deştept e mai de preţ decât prietenia tuturor proştilor.
11. O prietenie care nu poate fi sfârşită, nu a început vreodată.
12. Ţine-ţi prieteni aproape, iar duşmanii şi mai aproape.
13. Dificultatea nu e în a găsi un prieten pentru care să mori, ci de a găsi un prieten pentru care merită să mori.
14. Drumul către casa unui prieten nu e niciodată lung.
15.Prietenii niciodată nu te trădează, numai persoanele pe care le credeai prietene.
16.Prietenul la nevoie se cunoaste!
17. Un prieten este cineva care are aceeasi dusmani ca si tine.
18. Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima.
19. Un prieten adevarat iti va ramane intotdeauna prieten.
20.Singura prietenie de pret este cea care s-a nascut fara motiv.
21.Singura cale de a avea un prieten e sa fii unul.
22. Sfera de cunostinte a lui Seneca a fost intregita cand a aflat ca un prieten ajuns la putere insemna un prieten mai putin.
23.Sa nu legi niciodata prietenie cu omul pe care nu-l poti respecta.
24.Prietenul tau are un prieten, iar acel prieten al prietenului tau are si el un prieten, asa ca fii discret.
25.Prietenul este raspunsul dat nevoilor noastre.
26.Prietenii vin si pleaca dar dusmanii se aduna.
27.Prietenii sunt rude pe care ti le faci.
28.Prietenii sunt acei oameni rari care te intreaba ce mai faci si apoi asteapta sa auda raspunsul.
29.Prietenii se pretind sinceri, dusmanii sunt intr-adevar.
30.Prietenii raman prieteni. Cei care nu raman...inseamna ca n-au fost.

Te puphappy

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Apara-ma, mama, de prieteni, ca de dusmani ma apar singur.Prietenul adevarat la nevoie se cunoaste.Prieten iti este acela care iti da sfaturi bune si nu cel care iti lauda nebuniile.

| AlexutuDeiu a răspuns:

Prietenul se cunoaste la zile negre.
Inima isi cunoaste prietenii.
Orice sa fie nou, dar prietenul vechi.
Nu te-mprieteni cu omul rau, ia pilda de la cei buni.
Cu prietenul sa mananci, sa bei, dar sa nu faci alis-veris.
Prietenul vechi este ca vinul care, pe cat se invecheste, pe-atat mai cu gust se bea.
Prietenul adevarat si prin ascuns te-ajuta fara a ta stire.
Daca prietenul tau este miere, tu nu umbla sa-l mananci de tot.
Prietenul omului este punga cu bani si sacul cu malai.
Dojeneste-ti prietenii in taina si-i lauda in public.
Prietenia de copil e ca apa intr-un cos de nuiele.
Ce nu vrei sa stie dusmanul, nu spune prietenului.
Departarea nu-i departe, daca sufletele sunt apropiate.
Fii prieten cu vecinii, dar nu pune mana pe gardurile lor.
Prieten bun, poarte raiului.
Mai bine fara prieteni decat cu prieteni rai.
Iubeste-ti prietenul cu toate defectele sale.
Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii.
Rana facuta de un prieten nu se vindeca niciodata
Trei lucruri nu se pot uita în lumea aceasta:
Patria, prietenia si prima iubire.
Te ai bine cu cineva, când te întelegi cu el.
Socotelile exacte stau la baza bunelor prietenii.
Printre vinuri si prieteni cei mai vechi sunt cei mai buni.
Nu pot sa fiu si prietenul si lingusitorul tau.
Atunci când un prieten te roaga, nu exista amânare pe mâine.
Daca vrei sa te urmeze câinele, hraneste-l.
E de preferat un inamic pe fata, decât un prieten fals.
Sa-ti fii tie însuti prieten si altii îti vor deveni prieteni.
Viata fara nici un prieten e ca moartea fara nimeni alaturi.

Uite 30

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog am si eu nevoie de un proverb despre un prieten rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mprieteni cu omul rau iapilda de la cei buni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu litera R

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicio avere mai buna decat prietenul cel bun.

| andreylarentiu a răspuns:

Intreaba-l pe google! sunt sigur ca iti va zice

| Tofity a răspuns:

1. scoate prietenia din viaţă e ca şi cum am scoate soarele din lume
2.Prietenia sfârşeşte acolo unde începe neîncrederea
3. O prietenie care nu poate fi sfârşită, nu a început vreodată
4. Dificultatea nu e în a găsi un prieten pentru care să mori, ci de a găsi un prieten pentru care merită să mori
5.Prietenii niciodată nu te trădează, numai persoanele pe care le credeai prietene
6.Prietenul la nevoie se cunoaste
7. Ţine-ţi prieteni aproape, iar duşmanii şi mai aproape
8. Drumul către casa unui prieten nu e niciodată lung
9. Unii prieteni sunt umbre, nu apar decat cand e Soare
10.Prietenie înseamnă să fii alături de prieteni nu când au dreptate, ci când greşesc.
11.Prieteni noi sa-ti faci, dar de cei vechi sa nu uiti
12.Prieten adevarat este acela care te sfatuieste spre bine, iar nu acela care iti lauda nebuniile
13.Prieten adevarat, avere nepretuita
14.Prietenia nu se marturiseste, se simte
15.Prietenii nu se cumpara
16.Prietenul adevarat intotdeauna la fapte bune te indeamna
17.Prietenul bun e traista cu paine si punga cu bani
18.Prietenul vechi e ca vinul; cu cat e mai vechi, cu atat e mai bun
19.Prieteni la catarama
20.Prietenia nu se marturiseste, se simte
21.Viata fara nici un prieten e ca moartea fara nimeni alaturi
22. Apa trece, pietrele rămân

| Gabriela_Alexandra_1994_1LNQ a răspuns:

Prietenul la novoie se cunoaste

| Andreescu_Andreass_1970 a răspuns:

Nu este o rusine mai mare decat sa ti tradezi prietenul.

| Valeriu_Taciuc_1973 a răspuns:

Cauta la proverbe despre prietenie