| anonim5491 a întrebat:

Va rog am nevoie la geometrie de teoreme despre paralelism perpendicularitatea tot ce se poate ..nu imi plk de loc geometria si pur si simplu am un deficid la teoreme din pacate nu mai am caietul si am nevoie neaparat pana cand incepe scoala sa imi fixez rationamentul geomtric ceva niste teoreme care credeti ca ma vor ajuta unele care nu trebuie sa scape axioma

pralelelor orice dau funda pentru cel mai bun raspuns as da 10 fundite mrg

1 răspuns:
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Printr-un singur punct se poate duce o singura paralela la o dreapta data
doua drepte paralele, taiate de o secanta, formeaza perechi de unghiuri congruente. aceste perechi de unchiuri se numesc: Alterne interne, alterne externe, corespondente
distanta dintre doua drepte paralele este totdeauna constanta
daca o dreapta d este perpendicula pe dreptele a si b, atunci a||b
daca a||b si d|_a, atunci d|_b
daca mai ai nevoie, anunta-ma pe fb