| Mihaela24 a întrebat:

Va rog, dati-mi cateva idei.Am de facut un eseu cu titlul "Eu si tu". Aveti idee cam ce as putea sa scriu?

3 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Ne nastem intr-o relatie. Eu as spune - parafrazand - ca la inceput a fost relatia. Poti incepe de aici, apoi sa dezvolti, caci daca "tu", la inceput este doar fiinta care ti-a dat viata, pe parcurs, acest "tu" se multiplica, primeste noi valori, in functie de multi factori: emotionali, de mediu...

| Th3eo a răspuns:

Eu Si Tu. Locul unde suntem amandoi unde sigur o sa vorbim despre orice vrem locul la care am visat o viata intreaga si care in acest moment e mai aproape ca oricand. Doar eu si cu tine putem avea totul putem visa spera si ne putem imagina si apoi sa spargem toate barierele ce ne opresc din a fi noi ceea ce ne dorim e clar ca restul vine de la sine

EU si TU
Cine sunt eu? Un soare,
O inima de aur,
O culoare aprinsa ne-ncetat,
De care tu iubite ai uitat.
Eu sunt un inger ce coboara,
Pe aripi verzi de primavara,
O stea ce merge catre cer,
Caci spre iubirea ta mai sper.
Cine esti tu? Un zeu,
Al iubirii pe care-l port mereu,
Un inger ce viseaza lumea,
Ca este buna intotdeauna.
O pasare maiastra-n zbor,
Ce poarta fericirea tuturor.
Ce suntem noi? O bolta plina,
De stele, soare si lumina.
O stea sub care totul tace,
Cand doi iubiti vor sa se-mpace.

as vrea sa ne nastem
inca o data
impreuna.
Eu si tu
as vrea sa fim mereu
impreuna.

Tu si eu
as vrea sa gustam
aceleasi ganduri
impreuna.

Eu as vrea
ca, la durere,
sa-mi pun fruntea
pe umarul tau
si sa tac.

Tu as vrea,
cand esti trist,
sa ma lasi
sa te mangai
cu privirea
din sufletul meu
si sa taci.

Eu si tu,
tu si eu
as vrea sa plecam
in eternitate
impreuna.

poate te inspiri de aicibig grin

| problematic a răspuns:

Eu si tu. Tu si eu.
Este vorba de un dualism. Eu si tu. Insa. Nu totul se rezuma la numai doi factori. Intotdeauna va exista si al treilea. Eu, tu si EL. De ce? Pentru ce? De cand?

La intrebarile astea vei raspunde in eseu.

Numai bine