| anonim_4396 a întrebat:

Aveti idee de un eseu cu titlul " ma pregatesc pentru mine sau pentru societate? " cateva idei, ce sa scriu. De inceput mai ales, va rog! Nu cer deecat idei. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| flavius01 a răspuns:

Hey! Pai ai putea sa zici ca idei despre pregatirea la scoala, liceu, facultate a unui elev comparant cazul in care o face pentru el, ca sa stie el sau pentru societate, cand o face doar pentru a impresiona lumea. Alt caz poate sa fie cel al femeilor care atrag atentia prin felul in care se imbraca, machiaza, etc din nou comparand situatiile: o fac pentru ele, asa se simt ele bine sau pentru societate doar pentru a atrage privirile. Astfel pui si cateva exemple. In restul eseului, poti sa spui compari in general oamenii care se pregatesc pentru ei si cei care o fac pentru societate, spunand ca cei care o fac pentru ei ar putea sa iasa mai avantajati prin faptul ca ei vor stii cu adevarat ce sa faca in situatii concrete in viata, ca ei mereu vor fi sinceri si nu vor incerca sa isi ascunda fata adevarata in timp ce, cei care o fac pentru societate sunt "falsi" incercand sa para ceva ce nu sunt, incercand sa se comporte intr-un mod distinct in societate, incercand sa acapareze atentia lumii doar prin vorbele sale, nu si prin fapte. Sper ca te-am ajutat big grin

1 răspuns:
| flavius01 a răspuns:

Scuze big grin Asa pai ai putea sa incepi in felul acesta : "In ziua de azi, societatea este unul dintre factorii cei mai importanti in dezvoltarea unei personalitati si a unui caracter propriu. Astfel, societatea poate avea juca un rol important in viata oricarui individ, grupandu-i in doua categorii: persoane care nu acorda importanta societatii, facand, zicand si realizand lucruri indiferent de parerea societatii, pentru acest tip de persoana fiind importanta parerea sa asupra acestei realizari, dorind sa isi lase amprenta personala si caracteristica asupra realizarii infaptuite. A doua categorie de persoana include indivizii care traiesc pe seama societatii, persoane care acorda importanta maxima acestui factor extern ce influenteaza dezvoltarea psihologica a persoanelor, adoptand un stil sau realizand fapte care, poate nu il caracterizeaza, dar sunt pe placul societatii, iar persoanele ce se incadreaza in aceasta secunda categorie se resemneaza sa faca lucruri pe placul societatii, dar nu si pe placul lor". Iar dupa incepi la fiecar grupa si dai exemple cum ti-am zis mai sus :d