| Anamaria1234567 a întrebat:

Va rog frumos! Am o problema la economie. Daca mi-ati spune cum se rezolva as fi foarte recunoscatoare.

'Determina costul de oportunitate a 6 ore de frecventare a cursurilor la scoala daca fiind angajat part-time ca vanzator de hamburger, ai un salariu de 20 RON pe luna.'

Multumesc mult!

1 răspuns:
| euandrutzza a răspuns:

Costul de oportunitate reprezinta ceea ce pierzi, cand alegi o anume intrebuintare a resurselor.In cazul asta, sunt banii pentru cele 6 ore, adica 120 de ron=cost de oprtunitate happy