| DavidAndrei28 a întrebat:

Va rog frumos, imi puteti corecta acesta descriere corect grammatical: Ma numesc Marcel Alexandru, eu sunt un baiat de 17 ani care merge la liceu, sunt foarte prietenos, mereu caut sa descopar ceva nou. Despre pasiunile mele pot spune ca sunt un amator de sport adica le practic (mai multe sporturi), dar nu la nivel de performanta. Imi place foarte mult sa ma plimb pe bicicleta, sa joc samp si multe altele de exemplu, sa calatoresc mai ales pe la munte ador sa merg pe trasee montane. Eu sunt un tip familist si tin foarte mult sa fim uniti in familie cu cat mai putine certuri dar cat mai multe zambete (nu spun ca la mine exista certuri am spus ca idee). Pot zice ca imi place sa mai ies prin oras doar cu cei mai buni prieteni, imi place distractia si sa incerc chestii noi. Sunt unul din cei mai destepti elevi de la mine din clasa. Este foarte important, in opinia mea, modul in care vorbesti cu o persoana si felul in care interactionezi cu cei din jur. Sunt o persoana disciplinata si calma, nu imi place sa ma agrenez in conflicte fara rost, mai ales pentru un joc. In timpul liber imi place sa joc fotbal, sa ies cu prietenii si sa imi petrec timpul in fata calculatorului. Ma antrenez la Clubul Sportiv de Fotbal,, Zimbru Chisinau" joc pe pozitia mijlocas defensiv si imi place la nebunie aceasta pozitie. Desi nu le practic la nivel de performanta, incerc sa ma mentin in forma si sa ma distrez prin aceste mjloace. Defectul meu, consider eu, este acela ca sunt unele situatii unde ma enervez extrem de repede, in special acelea unde stiu ca am dreptate, dar imi este respinsa opinia. Despre orasul meu pot spune garantat ca este un oras nemaipomenit de frumos, cu moldovence fermectoare si oamenii respectuosi. Avem multe parcuri, multe baruri si cluburi de noapte in el. Este un oras destul de curat, cu oameni primitori si civilizati. Ca hobby-uri ar fi ciclismul si de asemenea gaming-ul. Nu practic un gaming la nivel inalt, doarece joc ceea ce-mi permite PC-ul. De regula, pun suflet in tot ceea ce fac, atata timp cat sunt interesat si tin cont de orice sfat primit, indiferent de cine este dat. Eu zic ca prin toate locurile pe unde am mers am avut in inima cei 7 ani de acasa si sunt improtanti acesti 7 ani pentru a te intelege cu o fata pe care o placi ai pentru respectul pentru toti oameni mai mari de varsta decat noi. Momentan sunt elev la Liceul Tehnologic Al. I. Cuza, si sunt in clasa a XI-a. Nu ma pricep atat de bine sa ma pun in valoare prin cuvinte, consider ca faptele sunt cele care conteaza. Nu sunt genul de persoana care sa stea prea mult suparata. Sunt optimist si ma consider o persoana norocoasa din toate punctele de vedere. Ador oamenii inteligenti, care au o opinie sau ceva de spus, dar din pacate in ziua de azi rar mai intalnesti asa ceva. Asta sunt eu!

Răspuns Câştigător
| LiviuLew a răspuns:

Mă numesc Marcel Alexandru. Eu sunt un băiat de 17 ani care merge la liceu. Sunt foarte prietenos, mereu caut să descopăr ceva nou. Despre pasiunile mele pot spune că sunt un sportiv amator, adică le practic (mai multe sporturi), dar nu la nivel de performanță. Îmi place foarte mult să mă plimb pe bicicletă, să joc samp și multe altele, de exemplu, să călătoresc pe la munte, ador să merg pe trasee montane.
Eu sunt un tip familist și țin foarte mult să fim uniți în familie cu cât mai puține certuri și cât mai multe zâmbete (nu spun că la mine există certuri, am spus ca idee). Pot zice că îmi place să mai ies prin oras cu cei mai buni prieteni, îmi place distractia și iubesc să încerc chestii noi. Sunt unul din cei mai deștepți elevi de la mine din clasă.
Este foarte important, în opinia mea, modul în care vorbești cu o persoană și felul în care interacționezi cu cei din jur. Sunt o persoana disciplinată și calmă, nu îmi place să mă implic în conflicte fără rost, mai ales pentru un joc. În timpul liber îmi place să joc fotbal, să ies cu prietenii și să îmi petrec timpul în fața calculatorului. Mă antrenez la Clubul Sportiv de Fotbal,, Zimbru Chișinău". Joc pe poziția mijlocaș defensiv și îmi place la nebunie această poziție. Deși nu le practic la nivel de performanță, încerc să mă mențin în formă și să mă distrez prin aceste mjloace. Defectul meu, consider eu, este acela că sunt unele situatii unde mă enervez extrem de repede, în special acelea unde știu că am dreptate, dar îmi este respinsă opinia. Despre orașul meu pot spune garantat că este un oraș nemaipomenit de frumos, cu moldovence fermecătoare și oameni respectuoși. Avem multe parcuri, multe baruri și cluburi de noapte în el. Este un oraș destul de curat, cu oameni primitori și civilizati. Ca hobby-uri ar fi ciclismul și de asemenea gaming-ul. Nu practic un gaming la nivel inalt, deoarece joc ceea ce-mi permite PC-ul. De regulă, pun suflet în tot ceea ce fac, atâta timp cât sunt interesat și țin cont de orice sfat primit, indiferent de cine este dat. Eu zic că prin toate locurile pe unde am mers, am avut în inimă cei 7 ani de acasă și sunt importanti acești 7 ani pentru a te înțelege cu o fată pe care o placi și pentru acordarea respectului cuvenit tuturor oamenilor mai în vârstă decât noi. Momentan sunt elev la Liceul Tehnologic Al. I. Cuza, și sunt în clasa a XI-a. Nu mă pricep atât de bine sa mă pun în valoare prin cuvinte și consider că faptele sunt cele care contează. Nu sunt genul de persoana care să stea prea mult supărată. Sunt optimist și mă consider o persoană norocoasă din toate punctele de vedere. Ador oamenii inteligenti, care au o opinie sau ceva de spus, dar din păcate in ziua de azi rar mai întâlnești așa ceva. Ăsta sunt eu!

Sper că te-am ajutat.

PS: Textul nu este structurat foarte bine. (Ai început cu autocaracterizarea, dupadupă care ai prezentat puțin orașul în care locuiești și abia apoi ai continuat cu autocaracterizarea. Plus că anumite subiecte au fost repetate pe parcursul textului, spre exemplu, cel cu sportul.)
Ai mai putea lucra puțin la încheiere.
Succes!

1 răspuns:
| Osneros a răspuns:

Cât plătești?