| Szica a întrebat:

Vă rog să-mi spuneți dacă știți cum se va face în anul școlar 2015-2016 admiterea în licee? Am auzit de un proiect de lege conform căruia liceele vor organiza fiecare admitere, dar nu găsesc informații clare.

Răspuns Câştigător
| Adi200101 a răspuns:

Orice ar fi, proiectul de lege s-ar vota in timpul anului scolar urmator si, din cate stiu, hotararile se aplica din anul scolar urmator( in cazul acesta, 2016-2017).

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deocamdată NU este nimic oficial, sunt doar ZVONURI!

Se va ştii exact spre toamnă ( prin august-septembrie ) când apare Ordinul M.E.N. privind admiterea la liceu 2016!

Toate cele bune!

| Zaygon a răspuns:

Ar fi foarte buna o admitere de genu. Discutam chiar acum doua saptamani cu profa de mate si chiar ar fi un lucru bun. Si iti dau un exemplu din viata mea. Anul.acesta am terminat a 12-a, am dat bacu, peste doua saptamani am admitere. Din 27 cati am tetminat la mate info, aproximativ 13 mergem in domeniul asta. Ti se pare normal? Mie nu. Dar acum 4 ani cand am fost repartizat in liceu au venit la mate info ca parintii si ca liceu bun si clasa buna. Si acum sunt vai de ei unii, fii ploii.

| Valenziana a răspuns (pentru Zaygon):

Eu cred ca multi aleg profilul mate- info nu fiindca vor sa mearga pe domeniul acesta ci pentru ca se fac toate materiile, esti bine pregatit si ai multe optiuni pentru viitor.

| Zaygon a răspuns (pentru Valenziana):

Si asta crezi ca e un criteriu bun? Eu nu cred. Si asa ma uit la generatiile mai tinere(fratele meu care a terminat a 9-a, mate info) si este un total dezinteres. Si atunci daca fiecare liceu si-ar da admitere si sa zici ca o clasa nu are mai mult de 20 de elevi iar din acestia 17 sa zici ca merg pe domeniul din specializarea care au terminat-o atunci putem zice ca da, se face scoala. Si degeaba aruncam cu caca in scolile si in profesorii din Romania daca parintii isi trimit odraslele la un liceu teoretic si mai apoi la facultate ca doar de, trebuie tot prostu sa aiba diplome. Si uite asa sunt facultatile alea de 2 lei la care daca iti cer bac e bine dar nici bac nu cer si cand termina unu la ele vine cu pretentii ca vrea sa fie platit ca are studii superioare la fel ca unu care a dat admitere la facultate, are nustii cate examene. Iar daca zici ca sistemul de afara e mai bun iti zic ca e fix rahat.

| Ruxandra15 a răspuns:

Stii ce inseamna asta? Ca e ca pe timpul lui Ceausescu. Te duci frumos la liceul la care vrei si dai acolo examen. De obicei la liceele bune sunt cam 5 pe un loc. Daca nu reusesti in acel liceu stai un an acasa. Mai bine, sa nu mai faca toti idiotii licee bune doar pentru ca le platesc parintii. In a 10-a am inteles ca se va da treapta. Si mai bine, prea ne facem de ras la bac, sa mai radem de prosti prin a 10-a ca sunt destui. Oricum sunt obligatoori doar 10 clase.

| Valenziana a răspuns:

Ai inteles gresit. Nu de anul asta, ci de celalalt, generatia care acum trece a 8-a, 2016-2017. Acum nici macar nu ar mai avea cand sa faca legea.

| Szica explică:

Ar fi ca pe vremea lui Ceausescu. Dar daca nu reusesti la un liceu bun nu stai acasa. Te redistribuie la un liceu cu locuri neocupate. Deci cu 9 poti ajunge la unul din liceele cu promovabilitate 2% la Bac sad