| Neilush a întrebat:

Vacanta asta mi-am propus sa invat romana si matematica si am nelamuriri la matematica(in geometrie) despre cerc dar de clasa a VII-a. Dati-mi orice informatie stiti despre cerc din clasa a VII-a.

Răspuns Câştigător
| dydydeea a răspuns:

Asta e id-ul meu: andreea_diana_2012@yahoo.com... baga-l in lista ta si te ajut eu sa inveti( abia am terminat clasa a 7a si-ti pot da definitii despre cerc)

2 răspunsuri:
| Mariasy39 a răspuns:

Te pot asigura ca pentru clasa a-8-a si pentru evaluarea nationala trebuie sa stii la cerc doar diametrul care e 2 ori raza si de aici reiese ca raza este diametrul supra 2, aria cercului pi ori raza la patrat, iar lungimea cercului 2 ori pi ori razabig grin

| Meow007 a răspuns:

Http://math-pdr.com pe site-ul asta gasesti videoclipuri in care un profesor iti explica diferite notiuni de mate...:D