| Pascu_Teo_1999 a întrebat:

Vi se pare tarziu ca un om sa inceapa facultatea la 21 de ani?

31 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La 40 de ani e tarziu pana atunci nu

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Ce e 18 si ce e 21? Mintea conteaza.

| Adry05 a răspuns:

Da aia care incep la 40 ce sa mai zica?

| REMiXDJ a răspuns:

Ca sa faci o facultate este o optiune care o alegi in ideea ca aceea facultate iti va folosi la ceva. Facultatile in intrega lume au valoare ca pregatire a unui om de maxim 20%. REsttul ce inveti in facultati este apa de ploaie si timp pierdut inutil. Diploma si doctoratul apoi te ajuta doar ca sa ai prestanta in societate si unde te duci sa te angajezi ca sa te dai mare ca esti domul inginer sau domnul doctor functie de facultate.In rest practica te omoara.Sunt oameni de afaceri foarte destepti care au fost autodidati si care se sterg la fund cu facultatile de orice fel.Atfel de oameni nu anagajeaza papagali cu studii superioare fara nici o pregatire sau experienta anterioara de cel putin 3 - 5 ani pe domeniul care al cer.Deci poti face cand vrea muschii tai o facultate de stat sau privata, ideea este ca daca nu scoti bani din rahatul acela de diploma de facultate ai pierdut timpul degeaba si ai platit la facultatea privata bani degeaba.

| MadRaven a răspuns:

Am un coleg de facultate care are 25 de ani și e anul 1 și o altă colegă de 42 de ani care tot anul 1 este. Niciodată nu le-a zis nimeni nimic și s-au integrat foarte ușor. Niciodată nu e prea târziu să te apuci de facultate.

| cuvant a răspuns:

Deloc...
Acum daca ai face medicina multi ar spune ca e tarziu dar eu nu cred.
Eu am terminat de mult si in ultimul an am facut alte cursuri si ma gandesc sa fac inca una.

| crud a răspuns (pentru cuvant):

Sunt destui care au incercat in mai multi ani la medicina, pana au intrat. Asa ca, de ce s-ar spune ca e tarziu?

| cuvant a răspuns (pentru crud):

Eu nu spun ca e tarziu. Am spus ca multi cred ca e tarziu deoarece pana treci de toti anii de facultate, examene. rezidentiat ajungi la o varsta destul de mare.
Multora le place castigul rapid si nu inteleg ca educatia si perfectionarea dureaza toata viata.

| crud a răspuns (pentru cuvant):

Ai dreptate, nu ma gandisem ca unii pun problema "intrarii in paine" cat mai repede. Ma gandeam strict la varsta de 21 de ani pentru anul I de facultate.

| cuvant a răspuns (pentru crud):

La 21 e perfect sa incepi.
eu am terminat de vreo 10 ani si tot as mai face una pentru a-mi putea imbunatatii cunostiintele.

| Violleta2022 a răspuns:

Am avut colegi care au inceput a doua facultate la 40 sau chiar 45 de ani, deci, niciodata nu-i prea tarziu, atata vreme cat vrei sa realizezi ceva in viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu am avut colegi si de 30 in facultate

| Frank51 a răspuns:

Eu am inceput-o la 22, am colegi de 30-35.

| minrest a răspuns:

Nici vorba, eu am urmat doua facultati la varste mai mari, la zi, la Universitate. Pana la urma, facultatea te completeaza, te invata metoda stiintifica si gandirea sistematica, asa ca ai nevoie de ea oricat de tarziu. Iar tu ai doar o intarziere de doi ani.

| minrest a răspuns:

Buna idee. Fa una care o completeaza pe prima, sau fa o facultate in domeniul care te intereseaza in afara de profesie, sau daca domeniul tau nu te intereseaza foarte mult, gaseste un sub-domeniu care sa iti placa, si fa in el masterat si doctorat.

| aXy99 a răspuns:

E perfect.

| sofisis a răspuns:

Deloc chiar

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu am inceput la 20 si nu mi s-a parut tarziu. Chiar mi se pare o varsta ideala. Colegii mei aveau 18 si in primul an erau toti picati din luna, habar n-aveau de ce sunt acolo.

| Plato a răspuns:

Mai bine mai tarziu decat niciodata.

| Lioana a răspuns:

Nu e tarziu deloc. E o diferenta insesizabila fata de cei care termina liceul acnul acesta. Am avut colegi de facultate cu vreo 20 ani mai in varsta decat mine si nimeni nu se mira de faptul ca sunt studenti. Facultatea se poate face la orice varsta.

| Emma30555 a răspuns:

Nu

| Ineys a răspuns:

De aia care o incep la 30-40 ce mai zici?

| CleanHeart a răspuns:

Nu, și eu tot la 21 o incep, sunt alții care fac și la 50 basta sa vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deloc tarziu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca daca ai sub 25 de ani nici sa nu te gandesti sa faci facultate, dar fiecare cu ale lui.

| alex15ccc a răspuns:

Depinde de facultate, dar in general nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Amely21 a răspuns:

Eu sunt la Pedagogie si am 21 de ani, sunt anul 3 de facultate, dar am colegel care au si 50 de ani.
Deci...

| Andrei007007 a răspuns:

Niciodata nu e prea tarziu! Tatal meu a facut facultate la varsta de 45 de ani, asa ca despre ce vorbim.

| ancuta286 a răspuns:

Absolut deloc. Trebuie doar sa te pregatesti pentru examenul de admitere( daca dai unu) iar acesta e singurul. obstacol in cazaul in care ai mai uitat din materie. Dar nu, nici pe departe nu e tarziu

| GentlemanRider a răspuns:

Poti incepe chiar o academie militara la 21?