Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Voi ati facut meditatii pentru bacalaureat? Ajuta? Cum ati invatat,de exemplu voi pentru acest examen? Ati folosit materiale suplimentare(carti,culegeri,lectii online,meditatii fata in fata cu un profesor)?
Cum ati reusit sa luati bacalaureatul cu nota mare si cat timp ati alocat pentru invatat in fiecare zi?
Si inca ceva,stiti vreo carte buna pentru bacalaureat,speciala pentru acest examen pentru fiecare disciplina in parte(Romana, Istorie si Geografie)? Spuneti-mi si mie titlul lor si autorul.
Merci
Funda.

Răspuns Câştigător
| twas a răspuns:

Am luat meditatii la matematica dinainte sa incep clasa a 12-a si cred ca m-au ajutat destul de mult.Nu am avut un anume timp alocat pentru invatat in fiecare zi pentru ca nu ma puteam mobiliza, tot amanam pe urmatoare zi.In ultimele saptamani am tras mai mult, dar cred ca am luat note destul de mari pentru ca mi-am invatat pe tot parcursul liceului.La romana mi-am cumparat o carte cu eseuri, insa nu am folosit-o mai deloc.Mi-am invatat comentariile ce ni le-a dictat profesoara si am rezolvat si multe exercitii pentru subiectul I.La geografie mi-am invatat de pe niste fise pentru ca profa a plecat si a venit ei locul ei un profesor paralel cu geografia.

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu am folosit doar ce mi s-a dat in clasa. Am avut norocul sa am o profa foarte buna de limba romana, asa ca in clasa a 12-a pentru limba romana nu am avut prea mult de invatat, pentru ca majoritatea operelor le stiam deja si stiam deja sa fac comentariile la ele pe loc, deci nu a trebuit sa invat nimic pe dinafara.
La istorie tot asa, am avut un prof foarte bun si a trebuit sa invat la fiecare ora pentru el, iar la filosofie am facut meditatii cred ca doua luni (din aprilie pana in mai), in mare parte pentru ca profa mea de la liceu nu a venit aproape niciodata la ore si nu stiam nicaieri ce trebuie sa invat si ce nu trebuie sa invat. Desi invatasem tot anul, aveam nevoie de ceva un pic mai structurat si aveam nevoie sa stiu cum anume arata subiectele si ce anume se cere.
Media am avut-o cred ca in jur de 9, a fost un pic sub (8, 80-8, 90), dar avand in vedere ca nu am simtit ca mi-au iesit ochii prea mult cu invatatul, am fost multumita. laughing

| AvalohAlyn explică (pentru OoBunnyoO):

Si ai ajuns la Psiho nu?smug

| OoBunnyoO a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eh, nu chiar. Prima data am ajuns la jurnalism. Abia acum am ajuns la psiho, dar nu la noi in tara, asa ca pentru psihologie nu prea a contat media mea de la Bac. big grin

| AC4S4 a răspuns:

Sa iei meditatii pentru bacul de la uman este rusinos(parerea mea). Poate ca iei la romana cateva, dar unii iau la mate, info, chimie, fizica... lucruri din astea...

| mont a răspuns:

Meditatiile te ajuta in masura in care nu intelegi ceva la anumite materii sau te pot stimula, dar nu tin loc de invatat.
Cu privire la carti cele mai bune cred ca sunt cele cu variante de subiecte.

| alexei001 a răspuns:

Intai calm
bacalaureatul nu e asa de greu cum crezi
intai depinde unde esti la profil real sau uman
daca la real trebuie la matematica sa repeti doar teoremele si formulele din clasa 9 10 11 12
la limba e usor de tot numai repeta cum se scrie cerere sau anunt
la geografie structura pamantului, sistemului solar si niste esee despre ecologie si mediu
la limba straina va fi in fix ca si la limba romana
o sa rebuiasca sa scrie in loc de anunt sa descrii o personalitate sau ceva de genul acesta
la istorie e cel mai greu (in opinia mea, de aceea eu sunt la real)
trebuie de repetat de la antichitate pana la istoria contemporana romana si universala