| RAY a întrebat:

Voi cand ati invatat o limba straina cum ati invatat?

Răspuns Câştigător
| amy1nicole a răspuns:

Buna!
As putea sa-ti dau cateva sfaturi despre cum sa inveti o limba straina...Eu cand invat o limba straina pur si simplu fac lucruri care imi plac si ma distrez:
-Asculta muzica in limba pe care o doresti sa inveti
-Cand iti bei ceaiul de dimineata poti sa iti scrii pe o foaie propozitii frumoase sau ce vrei sa faci maine etc.
-Bineinteles ai putea sa iti cumperi un dictionar si sa inveti cuvintele de baza, iar apoi deschizi la o anumita pagina si inveti cuvintele de pe pagina respectiva
-Ai nevoie de mult exercitiu si ti-as recomanda sa faci putin si des decat mult si rar...ai putea face 10 minute de dimineata sau seara
-Poti sa te uiti la filme care vorbesc limba respectiva si sa pronunti cu voce tare anumite cuvinte sau poate recunosti cuvinte care le-ai invatat din dictionar
-Ar fi bine sa ai un caiet ca sa te organizezi adica? Iti notezi cuvintele pe care le-ai invatat sau care vrei sa le inveti
-Cauta cuvinte asemanatoare cu cele din limbile pe care le stii deja si dezleaga sensul.
Sper ca te-am ajutat si ca sa stii in 3 luni de zile stii limba straina pe care o studiezi foarte bine si te asigur ca o sa te ajute fiindca am tinut si eu aceste sfaturi si am invatat 5 limbi(Spaniola, Portugheza, Franceza, Italiana si Engleza) intr-un an...dar nu chiar toate cuvintele! Si daca iti permiti in vacanta de vara poti sa vizitezi tara care vorbeste limba respectiva!

| RAY explică (pentru amy1nicole):

Multumesc foarte mult de sfaturi chiar m-ai ajutat, invat de doua luni germana fac cateva cursuri pe pc 2, 3 ore pe zi fac, am inceput si sa scriu n limba invatata gramatica e cam enervanta nu retin der, die, das asta si pentru ca engleza find prima limba invatata are doar the asa ca creierul meu asocieaza totul cu die ceea ce gresit la germani sunt 3 genuri si nu ca in romana la ei fetita e neutru sau copilu,faza e ca das,der,die determina totul intro conversatie au tot felul de cuvinte,verbe care se schimba ca kein, keine, keinen in functie de gen adica ich habe kein bruder, keine docther, keinen madchen bine a cu 2 chesti deasupra, fetita e madchen

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauti cantece si inveti textul pe net,apoi iti intra in cap si memorezi deja cuvinte,expresii, gandeste in acea limba, incepe de la expresii simple, priveste seriale, filme

| Ruxandra15 a răspuns:

Depinde de limba. Eu am invatat germana la scoala si fac si in particular pentru ca imi place. Ca sa inveti o limba straina usor e sa incepi cu cuvintele de baza. Dupa sa incepi cu niste cuvinte din ce in ce mai grele. A 2a etapa e sa faci traduceri iti ei o carte spre exemplu de franceza si ai traduceri din romana in franceza si din franceza in romana. Daca faci exercitiul asta zilnic intr-un an vei ajunge sa conversezi in aceea limba. Engleza o poti invata din filme sau jocuri. Si la engleza fac in particular dar nu-mi place atat de mult precum germana. Intai trebuie sa vezi ce limba ti se potriveste si dupa sa o inveti.

| RAY explică (pentru Ruxandra15):

Tu stii sa vb in germana?

| Ruxandra15 a răspuns (pentru RAY):

Da. Daca vrei sa inveti germana lasa-mi id-ul si iti,, predau,, prima lectie.

| TheRealDaniel a răspuns:

Jocurile pe calculator, filmele, serialele si muzica... m-au ajutat foarte mult sa invat limba engleza

| Sfinnx a răspuns:

Pai de cand eram mica..am prins la calculator si au inceput sa mi placa jocurile si sa intru in lumea virtuala.Asa am invatat engleza si am inceput sa fiu pasionata de ea :] De la scoala n am invatat mare lucru

| LaurD3athAng3l a răspuns:

De la pc si din filme am invatat foarte repede.

| StefanAlexandru1427 a răspuns:

Hmm, la inceput filmele m-au ajutat apoi... totul s-a consolidat la scoala, stii tu : reguli, scriere etc.

| Dan1123 a răspuns:

Ca sa vorbesti o limba straina ar trebui sa stai cu oamenii care vorbesc acea limba si practic nici nu stiu limba ta, la fel ca un copil mic.

| AquafreshGM a răspuns:

Eu am invatat de la nastere doua limbi in acelasi timp: romana si italiana. Am invatat deoarece tatal meu e o moara stricata si stie sa vorbeasca doar in italiana happy

| Steph44Steph a răspuns:

Eu am invatat engleza de cand eram mica din filme si am inceput la scoala in clasa a 3-a si acum fac pregatire si ma descurc foarte bine.