| ΣηJΦY a întrebat:

Voi ce ati facut la evaluare la matematica? Eu unul am facut-o praf desi nu aveam un nivel chiar foarte prost, si sincer subiectele mi s-au parut foarte grele.

Răspuns Câştigător
| lmaoisme a răspuns:

Ba, invatati sa judecati, vorbesc pentru cei care au comentat. Examenul la matematica de anul asta a fost mai greu decat toate subiectele din ultimii 4 ani, spun asta pentru ca am facut toate variantele din 2008-prezent. Au fost niste subiecte de rahat, la care cel mai probabil nu o sa iau peste 6, eu, care in general la mate am 8-8.50. Nu mai comentati atata voi ca luati 10 sau 9 nu stiu cat, pentru ca atunci cand o sa vina rezultatele o sa incepeti sa plangeti ca ati luat mai putin. E.N NU este o teza pe care ti-o corecteaza prof-ul tau si iti mai pune 1-2 puncte pentru ca te stie copil destept. Chiar si-au batut joc de noi cu subiectele astea sad Ce saa zic, acum elevii de 8-9 o sa intre la licee de 7 si chiar este demoralizant pentru mine. Succes!

26 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vei afla rezultatul ne-invatarii timp de 4 ani.
Te vei putea inscrie la o scoala profesionala, unde vei avea posibilitatea sa inveti o meserie.
Meseriasii sunt tot mai putini in tara asta si sunt tot mai cautati (mai mult decat cei cu diploma de facultate).

| RainmakerX a răspuns:

Am terminat profil mate-info intensiv.
Subiectul 3 si exercitiul 2 de la S2 mi se par criminale pentru clasa a 8-a.

Au fost aceleasi subiecte pentru toti. Cel mai probabil mediile de intrare de la liceele bune o sa scada mult fata de anul trecut si o sa fie cam acelasi lucru.

Nu are rost sa te enervezi cu toti oamenii. Unii dintre ei probabil ca au terminat filo /sociale si vin sa vorbeasca de matematica.

Un alt exemplu ar fi examenul de bacalaureat de anul trecut la matematica (a fost extrem de usor). Era cam imposibil sa-l pici daca ai fi invatat.

Din cauza diferentelor de genul, sunt ani in care prostii fac mult si ani in care copiii buni fac putin.

| ΣηJΦY explică (pentru RainmakerX):

Bine zis! Daca as fi putut, ti-as fi dat si tie fundita laughing

| RainmakerX a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Fii atent, chiar daca nu intri, sa stii ca nu e un capat de tara.
Inveti in clasa a 9-a si te muti la alt profil din clasa a 10-a.
Daca nimeresti undeva naspa, orice ai face, sa nu ramai acolo! Nu conteaza ce prieteni iti faci, colege smechere gasesti etc. Liceul te pregateste pentru facultate asa ca iti recomand sa te muti pana gasesti profesori buni la materiile care te pasioneaza.

Eu nu m-am mutat la profile mai bune *chiar daca aveam depasita cu mult media necesara* pentru ca imi era frica sa ies din zona mea de confort. Eram obisnuit cu acea clasa.

Socializeaza cat poti si incearca sa urci de la an la an. Nu intereseaza pe nimeni ca schimbi tu liceele atata timp cat ai media necesara.

Fa lucruri utile cu timpul tau.Cel putin acum, in vacanta *caci nu ai teme*, incearca sa exersezi diverse chestii (ex: engleza).

Nu intereseaza pe nimeni ce medie ai la evaluare, ce medie ai la bac, daca ai o facultate atata timp cat nu stii sa faci lucruri concrete.

Da, o facultate poate sa reprezinte o sursa de oportunitati si cunostinte dar, daca nu e in domeniul tau si daca nu te pasioneaza, atunci o faci degeaba.

Evaluarea te ajuta sa iei la un liceu bun iar un liceu bun te ajuta sa intri o facultate buna. La o facultate buna inveti si chestii concrete, te gasesc sponsori si avansezi.

Succes in continuare!

| anamariarot a răspuns (pentru RainmakerX):

De acord cu ce ai zis tu. Eu aș mai adăuga pe lângă spusele tale că raportat la nivelul cunoștințelor, dobândite în 8 ani, sunt mai grele examene naționale decât bacalaureatul raportat la nivelul cunoștințelor dobândite în 12 ani, desigur. De asemenea, primul subiect de la română de la bac a devenit mai ușor decât cel de la EN...

| Alfred0703 a răspuns (pentru RainmakerX):

"Liceul te pregateste pentru facultate"... mai usor, Hagi.

| RainmakerX a răspuns (pentru Alfred0703):

Adevarat, unii nu fac o facultate din diverse motive.
Ar fi dragut sa vedem cum iei o admitere la fmi sau ubb fara liceu.

| Bunica69 a răspuns (pentru RainmakerX):

Nu sunt de acord cu tine, de ce sa nu ramai la un liceu prost?

1. Daca inveti esti vazut ca un zeu, poti sa fentezi cat vrei.
2. Ai sanse sa gasesti profesori mult mai buni la liceele proaste.
3. O profesoara mi-a povestit la o pregatire urmatorul lucru: La liceele bune fiecare e pe scaunul lui, in sensul ca mediul social nu e unul placut.
4. La liceele proaste daca un profesor te vede bun, o sa traga de tine.

| RainmakerX a răspuns (pentru Bunica69):

Este o gandire cam rea.

In primul rand, profesoara ta are dreptate si nu prea. Atat la liceele bune, cat si la cele proaste exista profesori duri, unde nu misca nimeni, cat si profesori care nu stiu cum sa impuna respectul.

Vezi tu, la liceele proaste nu e atat problema ca ar fi profesorii prosti sau ca nu stiu ei materia, problema este ca nu o sa faca anumite lectii cu 1 singur elev (tu) chiar daca esti pasionata.
Colegii pleaca de la ore si tu, jignita fiind de scumpii tai colegi si nepedepsita de profesorii obisnuiti cu lucruri de genul, o sa pleci si tu.

Profesorul o sa traga de tine numai daca este un om special. Nu te baza pe asta.

Cu cat este colectivul mai bun, cu atat este o competitie mai mare.
Cu cat e competitia mai mare, cu atat profesorul poate sa lucreze mai mult cu voi (chestii suplimentare).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost extrem de simplu.

| CdeMetal a răspuns:

Sincer abia ieri m-am apucat sa invat, m-am descurcat cat pentru un 4.50, cred ca e ok.

| IQ156 a răspuns (pentru CdeMetal):

Mediocritatea nu este ok. Modul tau de gandire este prost.

| CdeMetal a răspuns (pentru IQ156):

Aia e, poate o sa repar asta in anii ce urmeaza.

| Alfred0703 a răspuns:

Asa zic toti.

| AleexisViol3t a răspuns:

Da, a fost intr-adevar greu, dar iau in jur de 9...

| ΣηJΦY explică:

Te rog frumos, in primul rand, sa nu jignesti pe nimeni ca nici eu nu am facut-o.Treaba e ca am muncit 4 ani la rand ai am invatat ca mai apoi la final sa se dea niste subiecte idioate si sa o fac praf.Recunosc, matematica nu era punctul meu forte, dar avand in vedere ca doar 33% din elevi au luat peste 5 la simulare, EDU chiar si-a batut joc de noi.Te-as ruga, daca vrei, sa-mi trimiti si mie numele tau sa vad daca pe 19 chiar iei 10 la matematica sau doar te-ai imbatat cu apa rece.P.S:poate iti trimit diplomele mele de final de an scolar(clasa a V a-9.93 media generala, in rest numai 10 inclusiv si in clasa a 8 a) plus diplomele obtinute la alte concursuri, sa te mai potolesti putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Scuze daca am facut-o.
Am impresia ca tu ai invatat, dar nu chiar indeajuns de mult, iar asta ti s-a indus doar. Pe pariu ca destul de multi de la tine din clasa au avut media 10.
Si da, si mie mi s-au parut mai grele ca alte dati, dar chiar si asa a fost destul de usor(sau mediu cum s-ar zice). M-a pus la incercare putin acel exercitiu cu dovedirea unei drepte sa fie paralela cu un plan, dar m-am descurcat pana la urma.
Hmm pare cam riscant sa-mi las numele meu public aici. Eventual pe privat...(adica sa-ti dau numele meu doar tie, fara sa-l mai vada toata lumea). Ma mai gandesc; poate ma sfatuiesti si tu, ca ma cam tenteaza sa vezi cu adevarat ce nota iau

| fyndtnydt7u a răspuns:

Ăștia care se plâng că a dat greu nu își dau seama că dacă ar fi învățat ar fi luat notă mare. Ce să-i faci... unde-s mulți... prostia crește

| Bunica69 a răspuns:

Baiete, eu am fost bagabont, am mai mult de 1000 de absente la activ, era sa raman repetent de 3-4 ori la rand. In clasa a 12-a m-am pus pe invatat, am luat bacul cu 9.9 la mate, 7.25 romana si 9.25 fizica si am luat admiterea de la AC. P.S: Eu nici n-am dat evaluarea nationala ca am ramas corigent laughing

| asdf2kpower a răspuns (pentru Bunica69):

Army, tu ești? :]]

| Bunica69 a răspuns (pentru asdf2kpower):

Plin de dusmani.

| AnoMg a răspuns:

Nu au fost grele deloc? mai greu a fost la simulare..eu am facut tot, si nu sunt extraordinar de desteapta? in mare parte am facut ok.

| ΣηJΦY explică (pentru AnoMg):

Felicitari tie draga, ce sa iti povestesc.Simularea a fost chiar foarte accesibila, iar la examen s-a dat mult mai greu si foarte stufos.Depinde acum si ce inseamna pentru tine in mare parte ok.

| AnoMg a răspuns (pentru ΣηJΦY):

In mare parte ok inseamna ca i-au peste 7... dar acum depinde si de tine cat de mult te-ai pregatit, oricum nu poti sa inveti intr-o saptamana ce nu ai invatat în 4 ani =P eu doar mi-am spus parerea despre evaluare =P fiecare cu parerile lui.

| Kuurochin a răspuns:

Eu am facut evaluarea din 2017 cand ma pregateam si am facut de 9 iar acum nu stiu daca o sa ajung sa iau 7 big grin. Subiectele au fost destul de grele fata de anii trecuti, in afara de 4 colegi care chiar erau buni la mate majoritatea au zis ca iau in jur de 6...
Ma rog, nu imi fac griji prea mari, pana la urma toti am avut acelasi subiect deci in mod clar medile de admitere o sa scada.

| AaAAAa123 a răspuns:

Am facut tot. Sper la nota 10.