| Sandhya a întrebat:

Voi ce oras ati alege daca ati dori sa intrati la Facultatea de Medicina? Stau in sud, Craiova mi-ar fi cel mai accesibil oras, dar nu e chiar pe placul meu. Va rog pareri...

7 răspunsuri:
| ChristinaO a răspuns:

Si eu vreau sa dau la medicina si dupa ce am analizat toate optiunile, am hotarat sa aleg Clujul. Din cate aud, Clujul e bun. Nu pot sa spun cel mai bun, pentru ca nu cunosc situatia atat de bine. Toata lumea zice ca, in afara de Cluj si Bucuresti, restul facultatilor de medicina sunt cam slabute, sau cel putin admiterile sunt mult mai usoare. Asa o fi? Nu stiu. Nu cred.
Nu cred ca se pot trage astfel de concluzii. Pana la urma, trebuie sa inveti si sa fi dedicat, si nu e nevoie sa fi intr-un anumit loc pentru asta. Iar facultatile au toate plusuri si minusuri.
Intr-adevar, din cate stiu, la Cluj admiterea e mai grea, ultima medie de admitere la buget, dar si numarul candidatilor crescand mult in ultimii ani.
Eu personal, nici n-am vrut sa aud de Bucuresti, pentru ca e prea departe, orasul nu ma atrage cu absolut nimic, iar facultatea nu mi se pare a fi superioara facultatii din Cluj.
Asadar, eu optez pentru UMF Cluj, iar daca ar fi sa am si un al doilea loc in "top" cred ca acesta ar fi ocupat de Targu-Mures.

| mihaela0205 a răspuns:

Bucuresti sau Cluj

| AndreeaRox a răspuns:

Cele mai bune universitatile de cercetare avansata si educatie - licenta, masterat si doctorat sunt:
1. Universitatea de Medicina si Farmacie „Carol Davila" din Bucuresti;
2. Universitatea de Medicina si Farmacie „Iuliu Hatieganu" din Cluj-Napoca;
3. Universitatea de Medicina si Farmacie „Gr. T. Popa" din Iasi.

Toata admiratia, o sa ai mult de lucru indiferent de alegere, iar admiterea e foarte grea...multa bafta!

| Musique a răspuns:

Timișoara, pentru că e mai aproape de casă. (sau în Arad)
Baftă!

| thegatekeeper a răspuns:

Cluj-Napoca mi s-ar parea potrivit atat ca locatie, cat si in ceea ce priveste facultatea.

| Danzell a răspuns:

Cluj-Napoca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as alege Bucurestihappy.