| AvalohAlyn a întrebat:

Voi faceti vreun studiu individual? Adica studiati ceva ce nu se face la scoala,de unul singur,de pe internet sau din carti? De exemplu eu am sa incep un studiu biblic si mai citesc mult despre filosofie in general ce scrie Mircea Eliade.happy Si putin,despre astronomie.

Voi,aveti/faceti vreun studiu individual?

Consideri ca scoala nu iti "satura" sau nu iti implineste total setea de cunoastere? Eu cam consider.happy
Sunt multe lucruri interesante si captivante pe care educatia romaneasca, scoala adica nu le ia in seama deloc..ramand astfel ca elevii sa studieze individual., din pacate.

Ce parere ai despre a face un studiu individual? Ati fi interesat de asa ceva vreodata?happy Sau te multumesti cu informatiile ce ti le da scoala romaneasca?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Da, studiul individual este foarte important și acesta te formează într-o proporție extrem de mare ca om. Eu mă informez pe baza curiozităților pe care le aud zi de zi sau chiar problemelor ridicate aici pe TPU. Informarea mea este de pe internet căci este cea mai rapidă metodă de informare și poate și cea mai eficientă. Când mai sunt anumite probleme ridicate aici de multe ori mă mai informez înainte și după ce o fac și dacă mi se pare fascinant mă informez și mai mult pe baza acelor lucruri și îmi rămâne în cap ceea ce consider ca fiind mai important.

Despre lucrurile filosofice ți-am spus că eu am propria filosofie pe care mi-am format-o pe baza vieții pe care am avut-o, a problemelor pe care mi le-am pus și sentimentelor pe care le-am avut. Dar sunt unele filosofii pe care eu totuși le-am considerat fascinante și am căutat citate cum ar fi de la Blaga, Osho, Confucius etc...Și poți să te identifici într-o oarecare măsură cu un anume filosof dacă ai o opinie formată cel mai mult pe spatele tău și în acest caz ajungi să îl apreciezi, cel puțin așa e în cazul meu.

Și școala românească oferă multe informații utile dar și multe inutile. Aici trebuie să știi ce îți trebuie ție mai mult și să știi ce alegi să înveți și pe ce alegi să te dezvolți și individual.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ce consideri a include în expresia „studiu biblic"?

| Scherimuvi a răspuns:

Scoala nu-i obligata sa-ti sature tie setea pentru informatii. Scoala ii obligata sa-ti trezeasca pofta pentru informatii. Asta-i rolul scolii, insa multi il inteleg gresit si considera scoala ca pe un chin si ca incearca sa-i derute de la drumul initial si de la placerea de a face ceea ce doresc, cand de fapt, scoala, incearca sa-ti spuna tot timpul ca trebuie sa inveti, sa citesti si sa obtii cat mai multe informatii. De asta scoala iti baga in programa saptamanala atatea materii. Iti trimite un mesaj ce vrea sa-ti spuna ca: " Nu trebuie sa citesti doar dintr-un anumit domeniu ci din mai multe, pentru ca in viitor, cand va fi vremea sa-ti alegi un domeniu in care sa progresezi si sa muncesti, celalalte informatii sa te ajute sa evoluezi in domeniul pe care ti l-ai ales. Si aici apare succesul. Exista o mare sansa ca tu, conbinand informatiile din domeniul care te pasioneaza si informatiile obtinute din celalalte domenii sa te faca sa aduci ceva inovator in domeniul tau."

| Radu284 a răspuns:

Eu cam tot ce stiu, am invatat singur, nu de la scoala. Toti banii pe care ii fac se datoreaza in exclusivitate studiului meu individual. Ma rog, cu exceptia claselor 1-4.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca acest studiu individual te ajuta in cariera atunci consider ca este ceva foarte firesc.
In rest, iti ocupi timpul de plictiseala.

Scoala nu are rolul de a potoli vreo sete. Are rolul de a-ti deschide usi sa gandesti si tu singur.