| Vernusio a întrebat:

Exista scoala de studiu biblic?
Sau cursuri?

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu poti oare lectura Biblia si fara sa aderi la o FILIERA, la un PAT AL LUI PROCUST care sa te arunce in vortexul celor 40000 de secte care au parasit Biserica si au pierdut mantuirea?

Multe grupari invită la studii biblice, DAR, "studiile biblice" oferite de diferitele secte nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

- Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! Scriptura insa nu poate fi folosită si denaturată la fel. Din această cauză doar există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…
- Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

| mudokins78 a răspuns:

Da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa mergi la o biserica si acolo se face studiu biblic

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Vernusio):

Păi nu stiu din ce cult faci parte. Te duci la biserica din care faci parte ca si cult. Eu sunt nepprotestanta si la mine la biserica de tine studiu biblic. Dar poti daca chiar iti doresti sa studiezi singur acasa. Iti Biblia, începi cu Noul testament, pe pui analizezi versetele si cercetezi, cauti articole etc. Dacă vrei să te ajut imi poti scrie pe godismyshield@yahoo.com