| anonim_4396 a întrebat:

voi cum invatati ca sa retineti materia de la scoala? Eu pana acum toceam lectiile si mare lucru nu retineam.Va rog spuneti-mi cum invatati voi logic ca anul viitor dau bacul si vreau sa-l iau! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Geancarla a răspuns:

(Ca sa fim sinceri, trebuie sa si ai o memorie foarte buna, dar poti incerca)Cand citesti un enunt trebuie sa fii in enunt si sa intelegi tot ce zice el. Daca te ajuta poti asocia un lucru cu ceva din viata ta. Apoi cand vrei sa vezi daca ai putut sa il memorezi te gandesti la ce vrei sa spui de fapt, la ideea principala, iar apoi vine de la sine!
(cel putin eu asa invat, dar am o memorie nativa foarte buna)
Sper ca te-am ajutat! Bafta la bac! Oricum mie mi se pare ca la romana totusi o sa faci ceva bine dupa corectitudinea cu care scrii.

| Alin121 a răspuns (pentru Geancarla):

Multumesc, sunt mai motivat acum sa invat. Sper ca voi reusi.

3 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Nu prea vad cum sa-ti inveti logic la istorie,geografie,materii la care trebuie sa tocesti. In schimb, la mate, chimie, fizica, romana etc poti sa iti faci diferite scheme.

| Geancarla a răspuns:

Cu placere! Bafta!