| RAY a întrebat:

Elevi pe aici sunt? nu va intereseaza modalitati prin care sa retineti ceea ce invatati? va pasa de scoala?

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu mai sunt de ceva timp, dar eu unul nu retineam absolut nimic daca nu o luam logic, nu-mi placea sa invat ca papagalu', mai ales la materii precum mate, fizica si chimie pe care le uram din toti ficatii,, drept dovada ca aveam notele cele mai mici, era sa nu termin scoala din cauza lor.

Mie mi-a pasat cat sa iau o diploma amarata sa ma pot angaja undeva decent, am incercat si cu o facultate ceva, dar cand am vazut ce se cere acolo m-am tirat cu tot cu idee.

| RAY explică (pentru Drimmero):

De acord,asa gandesc multi,dar eram doar curios,vreau sa cunosc cum intra o informatie in creierasul nostru acolo,tu isi dai seama ca memoria este reflectia noastra,este ceea ce suntem,este incredibil, creativitatea numai vorbesc,cum pot niste celule sa aiba memorie, creativitate, imaginatie, constinta, cum pot ele simti iubirea, ura, frica

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Creierul e motorul corpului uman, de aici pleaca totul, daca se defecteaza, poti sa te consideri pierdut.

Creierul e precum un calculator, stocheaza o memorie colosala, pe acolo intra si memoriile care pot fi si neplacute.

| Plato a răspuns:

Ha ha. Scoala? laughing
Ii intereseaza marimea penisului, cum sa-si faca iubiti/e, daca e sau nu gravida etc.
Asta e generatia care ne va conduce tara peste 20-30 de ani.

| RAY explică (pentru Plato):

Las ca nici generatia comunista nu e mai de doamne ajuta, ce caracter infect au multi

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Uhh, stai sa scot cutitul. laughing
Poate a fost sau poate n-a fost o aluzie, dar nu fac parte din generatia comunista.
In "generatia comunista", barbatul era barbat, femeia femeie si copilul copil. Nimeni nu-si incurca atributiile. Nu mergeau barbatii la salon, nu erau in armata femeile si nu faceau copii copiii.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Plato):

De acord, adica uita-te sa vezi ce se întâmplă aproape zilnic în școlile din țară la știri, copii de 11 ani care aruncă cu pietre în alții, liceeni care își bat colegii și ii baga in spital doar fiindcă sunt oameni din familii modeste, fete de 15 ani rămân gravide (bine, e și vina lor aici în cele mai multe cazuri)fete violate care ajung să facă avort, fetele au ajuns sa le zică profesorilor că vor la baie fiindcă sunt la ciclu.
Lumea asta a înnebunit de tot, peste 30 de ani nu va mai fi nimic la fel, momentan o ducem bine dar daca nu schimbam ceva putem să ajungem in mai rău și să nu mai poată fi reparat nimic.
Nu e neapărat numai vina lor că majoritatea sunt așa, nu au fost ajutați și au preferat să se ascundă și să se desfășoare drept alții ca să fie integrați într-un grup de elevi populari, genul asta de oameni nu au exemple paterne și nu sunt ajutați când au nevoie și la maturitate prefera sa nu întrebe pe nimeni fiindcă ajung să își piardă încrederea în alții.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Plato):

Daca te referi la gay ei au existat dinainte sa se nască bunicii tai, preferau să fie ascunsi că să nu fie judecați și făceau lucruri chiar daca nu vroiau daca le făceau ca să nu fie discriminați, nici acum nu pot spune că e mai diferit, și acum genul asta de oameni (după părerea mea cu probleme psihice)sunt la fel de discriminați dar nimeni nu poate să ii schimbe.Eu nu aprob căsătoriile gay fiindca sunt inutile și nici homosexuali.
Până la urmă fiecare are dreptul să facă ce dorește, altfel de ce mai există viață? ok cu anumite limite totusi.

| Nirvanaaa a răspuns:

Mie imi pasa de scoala, ei cred ca nu sincer happy.Nu stiu daca ca sa inveti iti trebuie o modalitate insa din pacate in scoala sunt prea multe informatii inutile care nu mi se par chiar de cultura generala cum se sustine.Dar, ca elev, consider ca prin educatie te definesti ca persoana si iti pui temeliile personale.Te construiesti frumos. Pe mine scoala m-a invatat sa lucrez consecvent si mi-a aratat ce vreau in viitor.E buna si ea la ceva laughing.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Normal că ne pasă cu toate că învățământul nostru nu prea te ajuta sa te pregătești pentru o meserie dorita de tine dar cu toate astea notele conteaza pentru medii,nici profesorii nu sunt ușa de biserică, ai ei au o vină pentru cum e sistemul.
Sunt multe nereguli dar cel mai probabil nu vor fi rezolvate.
Nu toți pot învăța la fel de bine la aceeași materie că alții, oricum unele materii sunt inutile și acum depinde și de personalitatea profesorului, daca nu se străduiește să facă materia lui mai interesanta, elevii își vor pierde interesul si o Sa aleagă sa fie la un nivel submediocru.

| euveverita a răspuns:

De ce sa ne intereseaze sa reținem niste informatii doar de dragul de a stii ceva ce nu ne este util.
Si de ce sa ne pese de scoala cand trebuie sa ne pese de noi.
Stiti doar sa criticați dar dacă dati timpul in trecut toate aproape tot ce ati invatat voi cam s-a dus pe apa sîmbetei pentru ca informatii sunt multe si apar mereu lucruri noi.
Din scoala nu prea avem ce informatii sa reținem. Ceea ce facem e să ne pregătim pentru bac, dam bacul apoi ne trezim ca tot ce ni s-a impus sa reținem nu ne ajută cu nimic.
Noi reținem ceea ce mă interesează si credem ca ne este necesar.De aceea, noi, elevii nu am ajuns niste bagaciosi. Câinii latră, ursul merge si fara sa va dati seama ati rămas în urma si ati ajuns sa criticați.